DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Vadeli çekin dijitalleşmesi artık bir mecburilik

ABONE OL
Haziran 27, 2023 23:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de ticaretin vazgeçilmezlerinden vadeli çek, ödeme ve güvenlik çözümlerindeki değişimlerle dijital dünyada dönüşüme hazırlanıyor. Octet Türkiye Genel Müdürü Derya Ekemen Fidan, fiziki çek kullanımındaki tüm zorlukların dijital çek sistemiyle ortadan kalkacağını söylerken, “Dijital çek kullanımı ile kayıt dışı ticaretin de önüne geçilebilecek” dedi.

Tüm kesimler için vazgeçilmez bir dönüşüm olan dijitalleşme, kurumsal şirketlerden KOBİ’lere kadar tüm ticaret kanallarında tesirli olmaya devam ediyor. Verimliliğe ulaşmak, emniyetli ve akıllı ödeme sistemleri ile ticaretini kolaylaştırmak isteyen alıcı ve satıcı ortasındaki tüm süreçlerde, dijitalleşme artık bir tercih değil mecburilik haline geldi. Klasik tahsilat sistemlerinin rafa kalktığı günümüz ticaret dünyasında, klasik çekler de yerini dijital çeklere bırakacak. Bu değişimle kullanıcılar kolay, emniyetli ve denetim edilebilir bir sisteme kavuşabilecek.

Kullanımı giderek artan vadeli çek sisteminde dijitalleşme artık bir zorunluluk

Sunduğu tahsilat formülleri ve ödeme tahlilleriyle şirketlerin güçlü bir nakit akışı ve likiditeye sahip olmasını sağlayan Octet Türkiye’nin Genel Müdürü Derya Ekemen Fidan, “Alıcı ve satıcı ortasındaki ticaretin temellerinden biri olan vadeli çek, satıcı için bir garanti niteliğinde. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin datalarına nazaran, bankalara 2021 yılında ibraz edilen 477 bin keşideciye ilişkin 15,2 milyon adet çekin toplam fiyatı 1.379 milyar TL olarak açıklandı. Bu sayılar bir evvelki yıla nazaran çek adedinde yüzde 9, keşideci sayısında yüzde 5, çek fiyatında ise yüzde 4 artış olduğunu gösteriyor. Bu datalar vadeli çek sisteminin hala ağır olarak kullanıldığını gösterse bile 2021 yılında Türkiye iktisadı yüzde 11 oranında büyüdüğü ve TÜİK’in açıkladığı 2021yılı TÜFE ortalaması 19,60 olduğu için çek fiyatındaki yüzde 4’lük artış iktisadın büyüme yüzdesinin ve enflasyonun gerisindedir. Çek fiyatındaki büyümenin iktisattaki büyümenin ve enflasyonun altında kalmasının temel nedenlerinden biri tüm ödeme sistemlerinin dijitalleştiği yeni periyotta vadeli çekin hala fiziken düzenlenmesidir. Tüm bunlar ve teknolojide yaşanan sürat ile pandemi şartları vadeli çekin de dijitalleşme seyahatinde yer alma zorunluluğunu ortaya koyuyor” dedi.

Dijital çek, süreçleri kolaylaştırırken çek meblağının vadesinden evvel bölünmesine de imkan veriyor.

Vadeli çekin fiziki olarak düzenlenmesi, gönderilmesi, satıcının elindeki çeki kendi tedarikçi ödemesi için cirolaması, vade takibi, bankaya ibrazı hem alıcı hem de satıcı için güç ve vakit alan süreçler diyen Ekemen Fidan, “Daha da kıymetlisi fiziki çek fiyatı bölünemiyor fakat sistem dijitalleştiğinde çeki alan taraf, çekin bir kısmını ödeme yapacağı bir şirkete dijital ortamda düzenleyip gönderebilirken bir kısmını ise diğer bir şirkete yeniden dijital ortamda cirolayabilecek ya da kendinde tutma imkanına sahip olabilecek” halinde konuştu. Ekemen Fidan, “Sistem dijitalleştiğinde alıcı cep telefonundan dahi dijital çekini düzenleyip tedarikçisine ödeme yapabilecek. Bunun yanı sıra dijital ortamda düzenlenen çekin ödeme tarihi otomatik olarak kayıt altına alınacağından özel bir takip gerekmeyecek. Dijital çekle tahsilat ve ödeme her zamankinden çok daha kolay olacak” biçiminde konuştu. Tıpkı vakitte çekin dijitalleşmesinin finansman sürecini de hızlandıracağı ve verimli hale getireceğini belirten Ekemen Fidan satıcıların dijital ortamda birkaç tık ile finansmana kavuşmanın kolaylığını yaşayacağını kelamlarına ekledi.

“Kayıt dışı ticaret de denetim ve kayıt altına alınabilecek”

Octet Türkiye’nin Genel Müdürü Derya Ekemen Fidan; “Dijital çekin yasal olarak hayata geçirilmesi, ödeme sistemleri için de büyük bir adım olacak. Türkiye’de şu anda farklı bankalarda dijital çek uygulamasına benzeri çalışmalar yapılsa da kurulan yapı gereksinimlerin karşılanması için kâfi değil. Uygulanan bu sistemle dijital çekin kullanımı için alıcı ve satıcının tıpkı bankanın müşterisi olması gerekiyor. Bu da dijital çek avantajlarının tüm şirketlere eşit bir halde hizmet etmesini engelliyor. Dijital çek uygulamasının yasallaşmasıyla çek uygulamasında yaşanan tüm zorluklar da büsbütün ortadan kalkacak. Tıpkı vakitte kayıt dışı ticaret de denetim ve kayıt altına alınabilecek. Octet olarak biz de müşterilerimize yüzde yüz dijital bir altyapı ile hizmet verdiğimiz Portalımız üzerinden dijital çekin sağladığı tüm yararları sunmak için heyecanla bekliyoruz.” diye belirtti.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.