DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Muğla Büyükşehir, Kıyıların Yapılaşmasına Karşı Çabayı Sürdürüyor

ABONE OL
Haziran 28, 2023 00:18
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından kıyıların daralmasına ve bu bölgelerdeki alanların özel mülkiyet haline gelerek yapılaşmaya açılmasına neden olabilecek “Kıyı Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmelik” değişikliğinin iptali için açtığı davada yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi etraf ve tabiata ziyan verecek uygulamalara karşı hukuksal uğraşını sürdürüyor. Dünyanın en uzun kıyı şeridine sahip kentlerinden biri olan Muğla’da 16 Nisan 2022 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle kıyı alanlarının özel mülkiyete geçmesinin önü açılmıştı.

Bakanlık tarafından yayımlanan Yönetmelik ile kıyı bantlarında müsaadeli yahut müsaadesiz olarak evvelce yapılmış olan dolgu alanları tekrar tespit edilerek kıyı kenar çizgisi öne çekilebilecek birtakım alanlar turizm işletmeleri ile şahıslara kullanım hakkı verilebilecek yahut satışı gerçekleştirilebilecekti.

Büyükşehir Belediyesinin Yönetmeliğe Karşı açtığı Dava Sonuca Ulaştı

Tüm bu uygulamaların Muğla’nın tabiatı ve etrafına büyük ziyanlar vereceği, kıyıların yapılaşmaya açılması ile turizmin ziyan göreceği gerekçesiyle Büyükşehir Belediyesi tüzel çaba başlattı. Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan dava belgesinde bu uygulamanın Anayasa’ya ters olduğu belirtilirken, “Türkiye’de kıyılar, Anayasanın 43. Hususu ve Uygar Kanunun 715. Unsuruna nazaran “devletin karar ve tasarrufu altındaki” yerlerdir. Bu yerlerin rastgele bir zümre yahut kişi mülkiyetine verilmesi mümkün değildir. Kıyılar toplumun her kısmı için eşit, karşılıksız kullanılan ortak alanlar olmak zorundadır tabirleri yer aldı. Büyükşehir Belediyesinin açtığı dava sonucunda Danıştay tarafından “Yürütmeyi Durdurma” kararı alındı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.