DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Moğolistan Büyükelçisinden İKÇÜ’ye Ziyaret

Moğolistan Büyükelçisinden İKÇÜ’ye Ziyaret

ABONE OL
Eylül 2, 2023 00:00
Moğolistan Büyükelçisinden İKÇÜ’ye Ziyaret
0

BEĞENDİM

ABONE OL


Moğolistan Büyükelçisi Munkhbayar Gombosuren, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesine (İKÇÜ) nezaket ziyaretinde bulundu.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yasin Bulduklu’nun ağırladığı Büyükelçi Munkhbayar Gombosuren ’in ziyaretinde, İKÇÜ Türkiyat Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şaban Doğan, Türk İslam Arkeolojisi Kısım Lideri Prof. Dr. Ersel Çağlıtütüncigil ile Genel Sekreter Yardımcısı M. Enes Uzun da hazır bulundu. Görüşmede, İKÇÜ ile Moğolistan üniversiteleri ortasındaki bağların geliştirilmesi imkânları ele alındı.

Büyükelçi Gombosuren’in ziyaretinden duydukları memnuniyeti paylaşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yasin Bulduklu, iki ülke ortasında geçmişten bugüne uzanan sevgi ve kardeşlik bağına değinerek İKÇÜ-MUİS Türkoloji Araştırmaları Enstitüsünün bu bağda çok değerli bir misyon yürüttüğünü söz etti.

 

İkili Münasebetlerin Pekiştirilmesinin Destekçisiyiz

 Eğitim ve siyaset üzere esas hususlarda iki ülke ortasında yürütülen yakın iş birliklerine dikkat çeken Moğolistan Büyükelçisi Munkhbayar Gombosuren, İKÇÜ ile kurulan akademik bağı epey önemsediklerini kaydetti. Kendisinin de İzmir’de eğitimini tamamladığı bilgisini aktaran Büyükelçi Gombosuren, Türkiye-Moğolistan ortasındaki yakın eğitim iş birliklerine bir örnek teşkil ettiğini vurguladı. Büyükelçi Gombosuren, “Cumhurbaşkanlığımızın kararnamesiyle Dostluk Madalyası’na layık görülen İKÇÜ Türkiyat Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şaban Doğan ile Dr. Ankhbayar Danuu’nun İKÇÜ – Moğolistan Devlet Üniversitesi (MUIS) Ortak Türkoloji Enstitüsü ismine yürüttükleri çalışmalarını memnuniyetle takip ediyorum. İkili münasebetlerin pekiştirilmesine yönelik atılacak adımların destekçisi olmaya devam edeceğiz. Beni de İKÇÜ’de konuk ettiğiniz için şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.  

 

Ata Yurdumuzu Önemsiyoruz

İki ülke geçmişine ışık tutan Van Aladağ bölgesinde yürütülen hafriyat çalışmalarını heyecanla takip ettiklerini tabir eden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bulduklu, İKÇÜ’nün bu alanda üstlendiği misyonun kıymetine değindi. Rektör Prof. Dr. Saffet Köse ile birçok kere Moğolistan’ı ziyaret ettiklerini kaydeden Prof. Dr. Bulduklu, “Türk İslam Arkeolojisi Kısım Lideri Prof. Dr. Ersel Çağlıtütüncigil başkanlığında, Moğolistan Devlet Üniversitesi Öğretim Üyesi ve İKÇÜ – MUIS Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Dr. Ankhbayar Danuu ile Türk- Moğol bilim insanlarının Van Aladağ bölgesinde yürüttüğü çalışmaları Rektörümüz Prof. Dr. Saffet Köse de yakından takip ediyor. Örnek bir iş birliği içindeyiz ve idare olarak dayanak vermeye çalışıyoruz. Moğolistan Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Din Siyasetleri Başdanışmanı Bum-Ochir Dulam, geçtiğimiz yıl İKÇÜ’ye yaptığı ziyarette iki milleti akraba olarak nitelendirmişti. Bizler de bu tarifi destekliyoruz ve Moğolistan’ı cet yurdu olarak görüyor ve büyük kıymet veriyoruz. Bu çerçevede atılacak adımların içinde olmaktan mutluyuz” dedi.

 

Ortak Program Çalışmaları Yapıyoruz

Görüşmede kelam alan İKÇÜ Türkiyat Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şaban Doğan da Yükseköğretim Şurası Başkanlığına ortak program konusunda müracaat basamağında oldukları kimi programların bulunduğu muştusunu verdi.  Prof. Dr. Doğan, “Rektör Prof. Dr. Saffet Köse hocamız ile yaptığımız Moğolistan ziyaretlerinde, Moğolistan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ve Moğolistan Devlet Üniversitesi ile ön protokoller imzalanmıştı. Bu protokollerden yola çıkarak Moğolistan Devlet Üniversitesi ile “Mongolistlik ve eski Türkçe”, Moğolistan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ile “Modern Türkiye Çalışmaları” başlığında ortak programlar konusunda çalışmalar yürütüyoruz. Gerekli müsaadelerin alınması durumunda üç programda alınacak öğrenciler hem Türkiye’de hem de Moğolistan’da eğitim alacaklar” biçiminde konuştu. Prof. Dr. Doğan, hâlihazırda 67 Moğol öğrencinin İKÇÜ’de konuk öğrenci olarak eğitim gördüğünü, 15 öğrencinin daha kabul kademesinde olduğu bilgisini de kelamlarına ekledi.

Moğolistan Büyükelçisi Munkhbayar Gombosuren’in İKÇÜ temasları, İKÇÜ – MUIS Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü ziyareti ile son buldu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.