DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Krizler Fırsata Çevrilebilir

ABONE OL
Kasım 4, 2022 00:09
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir İktisat Üniversitesi (İEÜ) İşletme Fakültesinde misyon yapan 17 akademisyenin, örnek bir çalışmaya imza atarak bilgi ve deneyimlerini derlediği ‘Zor Devirlerde Şirket Stratejileri’ kitabı çerçevesinde birikimleri EGİAD üyeleriyle buluştu. Pandeminin de tesiriyle dünya genelinde yaşanan kriz ve meselelerle başa çıkabilme noktasında şirketlere yönelik değerli tavsiyelerin yer aldığı kitapta yer alan teklifler EGİAD üyelerine aktarıldı. Finansman, markalaşma, inovasyon, tedarik zinciri, teknoloji, perakende, lojistik, pazarlama ve toplumsal ağ stratejileri üzere şirketler için kilit noktada olan bahislere değinilen toplantıda bilhassa pandemi periyoduna bağlı olarak meydana gelen değişimlere karşı şirketlerin hangi adımları atması gerektiğine ait ayrıntılar değerlendirildi.

Toplantının açılış konuşmasını ve moderatörlüğünü EGİAD Genel Sekreteri Prof. Dr. Fatih Dalkılıç’ın yaptığı dernek merkezinde gerçekleşen toplantıya İEÜ İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Burcu Güneri Çangarlı “Pandemi Sonrası Liderlik ve İnsan Kaynakları Stratejileri”, İşletme Kısmı Öğretim Vazifelisi Taylan Özgür Demirkaya “Pandemi Sonrası İnovasyon Stratejileri”, Lojistik İdaresi Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aysu Göçer, Prof. Dr. Bengü Oflaç “Pandemi Sonrası Lojistik ve Tedarik Zinciri İdaresi Stratejileri” başlıkları ile detaylı bir sunum gerçekleştirdiler.

Açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Fatih Dalkılıç, son yıllarda insanlık ismine yaşanan en güç devir olarak isimlendirilen pandemi sürecinin tesirlerinin bir nebze azalmış olduğuna dikkat çekerek, “Normal hayatımıza büyük ölçüde döndük lakin pandemiyle birlikte ortaya çıkan hammadde, besin ve tedarik zincirindeki dertlerin tesirini hala hissediyoruz. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan IMF raporu bu etkiyi ekonomik manada 2023’de daha sert hissedeceğimizi söylüyor. Bizler işletmecilik eğitimi alırken bilhassa finans derslerinde krizlerin fırsatlar da barındırdığını öğrendik. İşletmelerin krizleri bir dönüşüm fırsatına çevirerek büyümeye devam ettikleri örnekleri sıkça da duyuyoruz” dedi.

Liderlik ve insan kaynakları idaresi stratejileri, üretim ve operasyon stratejileri, pazarlama ve marka stratejileri, işletme finansman stratejileri, lojistik ve tedarik zinciri idaresi stratejileri, perakende idaresi stratejileri, inovasyon stratejileri, finansal teknoloji stratejileri, iş birliği ve toplumsal ağ stratejilerine ait değerlendirmelerin yapıldığı aktiflikte, İEÜ İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Burcu Güneri Çangarlı, EGİAD Üyesi şirketlere uygulanabilir ipuçları sundu. İEÜ İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Burcu Güneri Çangarlı “Son yıllarda yaşanan en güç periyot olarak isimlendirdiğimiz pandemi süreci tesirini azalttı. Tahminen olağan hayatımıza büyük oranda döndük lakin pandemiyle başlayan hammadde, besin ve tedarik zincirindeki ıstırapların tesirini hala hissediyoruz. İşletmelerin yaşadığı sıkıntı devirleri atlatmaları için tekliflerimiz rehber niteliğinde olacaktır. Yalnızca Covid-19 pandemisi özelinde değil, önümüzdeki yıllarda oluşabilecek yeni külfetlere karşı da yol göstermeye itina gösterdik.” dedi.

İEÜ İşletme Kısmı Öğretim Vazifelisi Taylan Özgür Demirkaya ise “Zor periyotların ve krizlerin en ziyan verici faktörü, belirsizlik olarak karşımıza çıkıyor. Bu türlü vakitlerde işletmeler, etraftan birçok karışık ve yüklü bilgiye maruz kalabiliyor. Pandemi üzere beklenmeyen krizler, işletmeler için ziyanlara sebep olduğu üzere değerli fırsatları da beraberinde getiriyor. Bugün bildiğimiz ve ömürlerini başarılı bir biçimde devam ettiren birden fazla global marka; savaş, kıtlık, pandemi ve finansal krizler çerçevesinde hayatına başlamıştı. Birçok işletme, krizleri bir dönüşüm fırsatına çevirerek büyümeye devam etti. Kriz devirlerinde işletmelerin birinci yaptıkları; maliyet düşürme, işten çıkarma, operasyonları azaltma, inovasyon faaliyetlerini ve AR-GE’yi erteleme oluyor. Bu davranışların olumlu sonuçlar getirdiğini söylememiz güç olabilir. Bu yüzden kriz vakitlerinde işletmeye 360 derece bakmak gerekiyor” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.