DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Kaf Sin Kaf 110 Yaşında

Kaf Sin Kaf 110 Yaşında

ABONE OL
Kasım 24, 2022 00:03
Kaf Sin Kaf 110 Yaşında
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir’in birinci Türk spor kulübü olarak 1 Kasım 1912 tarihinde kurulan Karşıyaka Spor Kulübü’nün 110. yılı münasebetiyle anma merasimi düzenlendi. Kaf Sin Kaf’ın Kurucu Lideri Zühtü Işıl’ın mezarı başında gerçekleşen buluşmada büyük Karşıyaka ailesinin temsilcileri bir ortaya geldi. Kulübün doğum gününü gururla kutlayan iştirakçiler, KSK armasına ay-yıldız armağan eden Ulu Başkan Mustafa Kemal Atatürk’ü ve kuruluşundan bugüne kadar kulübe hizmet etmiş tüm isimleri hürmet ve minnetle andı.

“TEK MAKAM TARAFTARLIKTIR”

Birlik ve beraberliğin kıymetine dikkat çeken Karşıyaka Spor Kulübü Asbaşkanı Turhan Gürsel Urhan tek gerçek makamın taraftarlık olduğunu vurgulayarak, “Öncelikle bu paylaşım için hepinize başka ayrı teşekkür ediyorum. Şunu unutmamalıyız ki, bu tip günlerde hisler iç içe geçiyor zira bir tarafta anma kelam konusuyken bir taraftan da kutlama oluyor. Bilhassa bu anma işinde hakkımızı onlara helal ederken ‘Acaba onlar kendi haklarının ne kadarını bize helal ettiler?’ diye düşünmüşümdür ya da helal etmeleri için bizlerin ne yapması gerekir? Ben bu kulüpte her evrede bulunmaya çalıştım ancak onların bulunduğu kurallarda kurulan bir kulüpte beyaz sayfalara bir şeyler yazıp, çizip altına imza atmakla olmuyor; bunu idrak ettim. Üstlerinde üniforma varken, güç kaideler altında bir şeyleri gerçekleştirmişler, bugünlere kadar da gelmiş. Münasebetiyle bunu daha fazla yaşatmak ismine herkesi birlik ve beraberliğe davet ediyorum, bir kere daha birebir şeyi söylüyorum: Bu kulüpte tek bir makam vardır, o da taraftarlık makamıdır” dedi.

“ÇOK HOŞ GÜNLER GÖRELİM”

Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay da “1 Kasım beni duygulandıran bir tarih. Karşıyaka için, bu kentte yaşayan beşerler için, tarihinde neler yaşandığını bilen beşerler için çok özel bir tarih. KSKsadece bir spor kulübü değil, bir kültürü geçmişten bugüne binlerce insanın omuzlarında taşıyan bir kurum. Bugün bu mirası bir biçimde bizler taşıyoruz, sahipleniyoruz. Herkesin yüreğinde hissettiği çok derin, büyük bir sevgi var. Hastalıkta, sıhhatte, güzel günde, makûs günde birliktelikle gayrete devam edelim. Zühtü Işıl’ın nezdinde, onun manevi kimliğinin nezdinde, bugüne kadar kulübümüze hizmet eden büyüklerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yerleri cennet olsun. Hizmet veren herkese çok teşekkür ediyorum. Çok hoş günler görelim. Süper günler görelim. Hak ettiğimiz o hoşlukları onurla ve memnunlukla yaşayalım. Vazifem sürdüğü sürece bunun bir kesimi olacağım. Bu onuru bana verdiği için Karşıyaka halkına büyük bir minnet duyuyorum” tabirlerini kullandı.

“BU KULÜBÜ YAŞATMAK GÖREVİMİZ”

Karşıyaka Spor Kulübü Tarih Heyeti Lideri Ahmet Diker ise kulübün esaslı tarihine değinerek şunları kaydetti: “Kulübümüzün kuruluşunun 110. yılı; 110 yıldır bir kulüp acısıyla, tatlısıyla, başarısıyla, başarısızlığıyla dimdik ayakta Türk sporuna hizmet etmeye devam ediyor. Bizim kuruluş hikayemizde yaşadıklarımız Türkiye’de hiçbir kulübe nasip olmamıştır. Hangi kulübün kuruluş hikayesi var ki bizimki kadar asil olsun, hangi kulübün renklerinin hikayesi var ki bizimki kadar manalı olsun, hangi kulübün marşları var ki bizimki kadar insanın içine dokunsun, hangi kulübün armasında Atatürk’ün armağan ettiği ay-yıldız var ki… 1912’de arbedenin, ulusal uğraşın, direnişin simgesi olarak Karşıyaka Spor Kulübü’nü kuranların bize bıraktığı bu asil kulübü ebediyen yaşatmak bizim boynumuzun borcudur. Makûs günlerden geçiyoruz ancak biliyorum ki bunlar kesinlikle aşılacaktır. Bize çok büyük bir kulüp teslim ettiler, ay-yıldızımızı verdiler, Gazi Mustafa Kemal Atatürk annesini bu topraklara emanet etti. Çok fazla kelama gerek yok; Türkiye’nin en büyük kulübünün kurucularının lideri Zühtü Bey’in huzurundayız, yerleri cennet olsun. Bu kulüp ebediyen yaşayacaktır, bizim de vazifemiz onu yaşatmaktır.”

Diker konuşmasında Karşıyaka Spor Kulübü’ne verdiği dayanaklar nedeniyle Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay’a teşekkür etti.

“BİRLİK OLUP ELİMİZDEN GELENİ YAPALIM”

Karşıyaka Taraftar Derneği Lideri Okan Kırmacı, Karşıyaka Spor Kulübü’nün ulu tarihini devam ettirmek için birlikte emek verilmesi gerektiğini belirterek, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kurucularımızı, büyüklerimizi hürmet ve sevgiyle anıyoruz; yerleri cennet olsun. Tüm imkansızlıklara, sıkıntı kurallara karşın kulübümüze verdiği takviyeden dolayı Karşıyaka Belediye Başkanı’mız Cemil Tugay’a taraftarlarımız ismine teşekkür ediyorum. Bu kulüp 110 yıllık bir kulüp; kulübümüz için birlik olup elimizden geleni yapmalıyız” diye konuştu.

KSK’nin efsane liderlerinden Ali Ulvi Kiremitçiler’in kızı İdil Kiremitçiler “Babam ‘Karşıyaka, her gönlün özlediği yerdir. Orada yaşamak bütün ömre bedeldir’ sıkıntısı. Bugün burada olmak çok manalı ve memnunluk verici. Herkese teşekkür ediyorum” sözlerini kullandı.

KSK Yelken Şubesi’nin efsane yöneticilerinden Tahir Secder Akıncı ise konuşmasında 110’uncu yıla ulaşmanın memnunluk ve gururunu yaşadıklarını lisana getirdi, “Zühtü Işıl ve arkadaşları parıltılar içinde uyusunlar” dedi.

“KARŞIYAKA SEVDASI DAİMA YAŞASIN”

1912 Karşıyaka Derneği Yöneticisi Mustafa Karluk “Son derece güç koşullarda kurulan kulübümüz 110 yaşında. Onların hiçbiri yok burada ancak biz kendilerine şükranlarımızı sunmak için buradayız.

Bizim olmayacağımız bir sonraki 110. yılda da insanlarımız tıpkı hisle Karşıyaka sevdasını yaşatsınlar. Kurucu liderlerine dua etsinler. Birden teğe olmuyor, bu düzeye gelinmiyor. 110 yıllık bir birikim. Bundan sonraki yıllarda bu birikim devam edecek. Dileriz Karşıyaka Spor Kulübü ismine, manasına uygun halde, tam bir spor kulübü olarak devam etsin. Kurucumuz ve arkadaşları, ışıklar içinde uyusun” dedi.

“KSK MÜZESİ KURULMALI”

Konuşmasında, 110 yıllık Karşıyaka Spor Kulübü’nün müzesi olmadığına dikkat çeken İzmir Karşıyaka Lisesi Eğitim Vakfı (İKLEV) Üyesi Vehbi Moğol “Bugüne kadar çok fazla doküman olması gerekirdi. Biz elimizdekileri kıymetlendirerek bir stant oluşturacağız. Onu müze yapmalıyız. Oluşumu için uğraş göstereceğiz. Tüm Karşıyakalıların katkısı kural. Ellerindeki doküman ve dokümanları vermeliler. İnşallah 19.12 Karşıyakalılar Günü’ne yetiştirilir. Zühtü Işıl ve ardında yüzlerce binlerce insanımız var. Hayatta olanlardan yararlanmak zorundayız. Geçmişte kalanlar için de bir şeyler yapmalıyız. Unutulmaz Karşıyakalılar Anıtı yapılmalı. Bunun için hem emek hem maddi imkan gerekli. İnşallah bu da gerçekleşir” sözlerini kullandı.

Karşıyaka Belediye Lider Yardımcısı Berkhan Alptekin de “Böyle bir topluluğun olduğu bir ilçe belediyesinde çalışıyor olmak bana gurur ve onur veriyor. Belediye Liderimizin önderliğinde, her vakit Karşıyaka Spor Kulübü’ne elimizden gelen tüm dayanağı sağlamaya çaba ediyoruz. KSK’ye hizmet etmiş tüm büyüklerimize Allah’tan rahmet diliyorum, yerleri cennet olsun” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.