DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Eser Ambalajını Beğenenlerin yüzde 64’ü Araştırma Yapmadan Satın Alıyor

Eser Ambalajını Beğenenlerin yüzde 64’ü Araştırma Yapmadan Satın Alıyor

ABONE OL
Kasım 24, 2022 01:06
Eser Ambalajını Beğenenlerin yüzde 64’ü Araştırma Yapmadan Satın Alıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İYİ AMBALAJ ESERİ RAFTAN SEPETE TAŞIYOR

Günümüzde tüketicilerin büyük çoğunluğu planlamadan alışveriş yapıyor. Münasebetiyle ambalaj tasarımı, tüketici üzerinde güçlü bir tesir yaratmanın anahtarı olarak görülüyor. Yapılan araştırmalara nazaran tüketicilerin 64’ünün, ambalajını beğenirse eseri araştırmadan satın alma eğiliminde bulunduğunu aktaran Tasarist Yaratıcı Yöneticisi Musa Çelik, ambalaj dizaynının yadsınamayacak bir satış gücü olduğunu vurguluyor.

Günümüzde tüketicilerin satın alma kararlarını duygusal olarak vermesi ve bu kararların 70’inin de mağazada anlık verilmesi, rekabetin her vakit yüksek seyretmesine neden oluyor. Önemli rekabetin yaşandığı bir pazarda, eserle etkileşimden sonra saniyeler içinde satın alma kararı veren tüketicinin dikkatini çekmek ise markalar için hayli kıymetli. Eserin birinci izlenimini yaratacak olan ambalajlara da bu noktada büyük vazife düşüyor. Packaging of the World tarafından paylaşılan bilgilere nazaran, tüketicilerin 64’ü şayet gördüğü eserin ambalajını beğenirse ayrıntılı araştırma yapmadan eseri satın almayı tercih ediyor. Ambalajın tüketici üzerindeki tesirlerini anlamanın tüm FMCG (Hızlı Tüketim Ürünleri) bölümü için kritik kıymete sahip olduğunu vurgulayan Tasarist Yaratıcı Yöneticisi Musa Çelik, “Ambalaj, markanızın bedellerini ve vizyonunu tüketicinizin beklentilerine paralel yollarla sergileyebileceğiniz mükemmel bir alan. Evet, birinci olumlu izlenim için çok kısa vaktiniz var lakin üzerinizdeki bu baskıyı tüketicinin ruhsal tetikleyicilerine dokunarak nasıl bertaraf ettiğinize şaşıracaksınız.” yorumlarında bulunuyor.

“En Büyük Savaş Hala Mağazalarda Yaşanıyor”

“Markalar, bütçelerinin çok büyük bir kısmını her ne kadar online satış sitelerine, TV ya da açık hava reklamlarına yönlendirse de en büyük savaş hala mağazalarda yaşanıyor.” kelamlarıyla perakende satışlardaki mağaza rolünün ehemmiyetine dikkat çeken Tasarist Yaratıcı Yöneticisi Musa Çelik, marka farkındalığı yaratmak ile satış dönüşümüne ulaşmak ortasındaki farkı ayırt etmenin sıkıntı olduğunu da belirtiyor. Datalar göz önünde bulundurulduğunda günümüzde hala satın alma kararlarının 70’inin mağazada alışveriş sırasında verildiği biliniyor. Münasebetiyle satış dönüşümüne giden yoldaki farkı aşmak için tüketicinin dikkatini markaya çekmekteki en besbelli adımların başında ise ambalaj tasarımı geliyor.

Tüketici Birinci Etkileşimden Saniyeler Sonra Karar Veriyor

Tüketicilerin, eserle birinci etkileşimlerinden itibaren olumlu ya da olumsuz bir yargıda bulunmalarının yaklaşık 7 saniye sürdüğü biliniyor. Bu kısa mühlet içerisinde maksat kitlenin günlük hayatta ilgi duyduğu alanlarla, onları duygusal istikametten etkileyebilecek hususlarla ya da bilinçaltında yer etmiş trendlerle karşılarına çıkmak markayı her vakit bir adım öne taşıyor. Bu sebeple markalara maksat kitlelerinin beklentilerini uygun tahlil etmelerini öneren Musa Çelik, “Tasarımlarda dikkat çekebilmek için estetik ve çekiciliğe ne kadar odaklansak da ambalajların asıl emelinin eseri müdafaa ve saklama olduğunu unutmadan fonksiyonellik ve verimlilikle paralel yürütmeliyiz.” tabirlerinde bulunuyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.