DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Binaların yangın yalıtım şartlarını sorgulamadan mesken satın almayın

ABONE OL
Kasım 4, 2022 00:39
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Binalardaki yangın riski her yıl artıyor

Yapılan araştırmalar yüksek binalardaki dış cephe yangınlarının son 30 yılda 7 kat arttığını ortaya koyuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı datalarına nazaran son 10 yılda İstanbul’da her yıl ortalama 5 binden fazla bina yangının meydana geldiği görülüyor.

Türk Ytong Genel Müdürü Tolga Öztoprak, konut sayısındaki artış, vakitle eskiyen ve bakımı yapılmayan önleyici sistemler ve denetimsizlik üzere nedenlerden dolayı Türkiye’de bina yangınlarının sayısının her yıl arttığını belirterek ısı yalıtım materyali tercihinde eserin yangına dayanım performansının da kesinlikle sorgulanması gerektiğini belirtti.

Enerji verimliliğinin ön plana çıktığı bugünlerde binalarda ısı yalıtım uygulamaları da değer kazanıyor. Yangın Yönetmeliği’nin getirdiği kurallar nedeniyle, başta yüksek katlı binalar olmak üzere tüm yapılarda, yanmayan ya da yangına sağlam yapı gereçleri kullanılması gerekiyor. Bilhassa yapıları doruktan tırnağa saran ısı yalıtım eserlerinin yangın dayanımı kritik değer taşıyor. Tüketicilerin ısı yalıtımında yangın dayanımının, güç tasarrufu kadar kıymetli bir bahis olduğunu göz önüne alması gerekiyor.

Isı yalıtım eserlerinin yangın performanslarını sorgulayın

Türk Ytong Genel Müdürü Tolga Öztoprak, ısı yalıtım materyali tercihinde eserin yangına dayanım performansının da kesinlikle sorgulanması gerektiğini belirterek şu açıklamada bulundu: “Türkiye süratle kentleşen, artan nüfusuyla birlikte konut muhtaçlığı da artan bir ülke. Hem yapı stoğunun artırılması hem de eskiyen binaların ısı ve güç verimliliği gereksinimleri da göz önüne alınarak yönetmeliklere uygun hakikat materyalle yenilenmesi gerekiyor. Her yıl artan yangın istatistikleri yalnızca kontrol çalışmalarının değil tüketici şuurunun de geliştirilmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Yangın riskinin azaltılması için binalarda yangının denetim altına alınıp genişlemesine müsaade vermeyecek materyal ve tekniklerin kullanılması son derece kıymetli. “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik” 2015 yılında revize edildi. Yanıcı gereçlerin bina cephelerinin ısı yalıtımında kullanılması yönetmelikle yasaklandı, lakin hala yönetmeliğe uyulmadan tamamlanan binalar mevcut. Kamuoyunun sağduyusu çok kıymetli. Tüketiciler şuurlu tercihler yapmalı, satın alacağı, kiralayacağı binaların yangın yalıtım şartlarını sorgulamalı.

Yüksek binalarda yangın riskine dikkat

Yüksek binaların cephelerinde çıkan yangınlar yıllardır ülkemiz ve dünya medyasında yer alıyor. Bu olayların birçoklarında, yangınlar yüksek süratte yayılarak binaların dış yüzeylerini birkaç dakika içinde sarıyor. Imperial College London tarafından yapılan bir araştırma, yüksek binalardaki dış cephe yangınlarının son 30 yılda 7 kat arttığını, 1990-2018 yılları ortasında yüksek binalarda dış duvarları içeren 59 yangın tespit edildiğini ve bunların 36’sının 2010 sonrası meydana geldiğini ortaya koyuyor. Bu yangınların yakın gelecekte daha da artması beklendiğini vurgulayan Tolga Öztoprak şunları söyledi: “1970’lerin güç krizi, ısıtma için kullanılan güçten tasarruf etmek için binaların yalıtımına yönelik talebi başlattı ve o vakitten beri binalarda güç verimliliğini artırmaya yönelik talep daima arttı. Bu uğraşların sonucunda dış duvarların ısıl performansı son 50 yılda değerli ölçüde arttı fakat yapı kabuğuna yanıcı gereçlerin dahil edilmesiyle bu performans artışının bir bedeli oldu. Yangına dayanıksız yalıtım materyallerinin kullanılması yapının kısa müddette alev almasına, zehirli gazların açığa çıkmasına neden oluyor. Beşerler cephedeki yangınların bina içine sızmayacağını düşünüyor. Yangınlarda vefat nedenlerinin yüzde 40 ila 60 oranında, yanıcı gereçlerin yaydığı toksik unsurlardan kaynaklanan zehirli gazlar ve duman olduğu kaydediliyor. Yüksek binalarda yangına dışarıdan müdahale etmek sıkıntı olduğu ve cephelere yangın algılama, söndürme sistemleri kurulamadığı için bilhassa mantolama ve yalıtım uygulamalarında sıkıntı yanıcı A2 sınıfı yahut hiç yanmaz A1 sınıfı sertifikalı materyallerin kullanılmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Türk Ytong olarak ürettiğimiz mineral temelli ısı yalıtım levhası Multipor ile uygulanan mantolama sistemi hem yüksek güç tasarrufu sağlıyor hem de binaların cephelerinde yangın güvenliği sağlıyor.” dedi.

Bina cephesine yanmaz Multipor koruması

Multipor büsbütün doğal ve yerli hammaddelerle üretiliyor. Multipor Mantolama Sistemi, mineral yapısı nedeniyle kullanıldığı binaların nefes almasına imkan sağlıyor, iç ortam nemini düzenleyerek yoğuşma ve küf oluşumunu engelliyor. Yapı ömrü boyunca ısı yalıtım özelliğini kaybetmeyen bu sistem, A1 sınıfı “Hiç Yanmaz” özelliği ile yangına karşı inançlı bir ısı yalıtım tahlili sunuyor. Binalarda dış duvarların dıştan ve içten mantolamasında, tavan ve teras ısı yalıtımında, ısıtılmayan hacimlerin tavanlarında, binaların konsol döşemelerinin ısı yalıtımında kullanılan ve büsbütün mineral asıllı bir eser olan Multipor, yapı ömrü boyunca ısı yalıtım özelliğini kaybetmiyor; yangına karşı yüzde 100 inançlı ve nefes alan bir ısı yalıtım tahlili sunuyor. Türk Ytong’un ürettiği A1 sınıfı yanmaz ısı yalıtım materyali Multipor, binalarda güç verimliliği sağlarken tıpkı vakitte binaların yangın güvenliğini de en üst düzeye çıkarıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.