DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Avrupa gaz piyasasını sarsan grevin etkileri sürüyor

Avrupa gaz piyasasını sarsan grevin etkileri sürüyor

ABONE OL
Ağustos 10, 2023 09:00
Avrupa gaz piyasasını sarsan grevin etkileri sürüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avrupa’da gaz fiyatları yükselişini sürdürerek 40 euronun üzerinde kalmaya devam ederken piyasa Avustralya’da yaşanan endüstriyel aksiyonun global arz üzerindeki muhtemel tesirlerini kıymetlendiriyor.

Kıtada vadeli gösterge gaz fiyatları Çarşamba günü yüzde 28’lik artışın akabinde yüzde 6,5’i aşan yükseliş yaşarken bu 2022 Mart ayından bu yana en büyük yükseliş oldu.

Avustralya’da üç büyük sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) tesisinde mümkün grevlerin, global yakı ihracatının yaklaşık yüzde 10’unu kesintiye uğratabileceği bedellendiriliyor.

Endüstriyel aksiyonun devam etmesi durumunda Asyalı alıcıların bölge dışından alternative tedarikler aramasına neden olabileceği ve bu durumun yakıt için Avrupalı alıcılarla rekabetin sertleşmesine yol açabileceği belirtiliyor.

Rystad Energy Kıdemli Analisti Zongqiang Lou geçtiği bir notta, “Böyle bir grev, Avustralya’nın LNG ihracat kapasitesinin yaklaşık yarısını kesintiye uğratabilir ve birçok Asyalı alıcının kargoalarını öteki yerde aramasına neden olabilir. Bu fiyat artışı, Avrupa’daki geniş gaz stoklarına karşın devam eden sıcak hava dalgaları sırasında LNG arzını etkileyecek grevin gerçekleşme mümkünlüğünü yansıtıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Grevler önümüzdeki haftadan itibaren başlayabilir

Yatırımcılar, personel sendikaları ile Chevron Corp. ve Wodside Energy Group ortasında devam eden görüşmeleri yakından izliyor. Mevzuata nazaran grevler önümüzdeki haftadan itibaren başlayabilir.

Bununla birlikte piyasanın dikkati Kuzey Yarımküre’de yaz sonunda meydana gelen ve soğutma için kulalnılan gaza talebi artırabilecek sıcak hava dalgalarına çevrilmiş durumda.

Rystad Energy, Japonya’daki toplam LNG envanterinin, daha güçlü enerji talebi nedeniyle geçen yılın düzeyinin altına düşmüş olabileceğini kaydetti.

Avrupa’nın LNG ithalatı bu yılın başlarında görülen yüksek düzeylerden gerilemiş olsa da ısınma devri başladığında arz rekabetinin artması bekleniyor.

Rusya’nın boşluğunu 2025’ten evvel doldurmak muhtemel görünmüyor

Bloomberg Intelligence Analisti Patricio Alvarez, Avrupa’nın Rus boru çizgisinden tedarik edilen gazın kaybının neden olduğu boşlukları doldurmak için LNG’ye güvendiğini lakin bunun 2025’ten evvel kâfi olmasının mümkün görünmediğini kaydetti.

Bölge arz şoklarına karşı tampon misyonu görecek sağlam stoklar biriktirmiş olsa da, Avrupa’nın gaz piyasaları bu yaz son derece dalgalı geçti. Rastgele bir arz kesintisi belirtisinin, kışın talep arttığında daha da bariz olabilecek fiyat artışlarına yol açabileceği bedellendiriliyor.

Lou, “Önümüzdeki periyoda baktığımızda, Avrupa’ya daha az LNG ithalatının Norveç boru çizgileri için planlı bakım ve global olarak birçok bölgede devam eden sıcak hava dalgaları ile gaz fiyatlarının yükseliş görünümünün devam etmesini bekliyoruz” sözlerini kullandı.

Hollanda’da vadeli gaz süreçleri, Avrupa’nın gaz kıstası, Amsterdam’da yüzde 2,45’lik artışla megavatsaat başına 40,80 euroyu gördü.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.