DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Asya Pediatrik Anestezi Derneği (ASPA) 18. Milletlerarası Kongresi Acıbadem Üniversitesi Konut Sahipliğinde Gerçekleşti

ABONE OL
Haziran 28, 2023 01:48
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yenidoğan, bebek ve çocukların anestezi uygulamaları esnasında inançlı bir cerrahi süreç geçirilmesi, bilgi, tecrübe ve yaşanan problemlerin paylaşılması hedefiyle Asya Pediatrik Anestezi Derneği’nin düzenlediği ASPA 18. Milletlerarası Kongresi, Asya başta olmak üzere Amerika ve Avrupa’nın da dahil olduğu toplam 32 ülkenin iştirakiyle Acıbadem Üniversitesi’nin mesken sahipliğinde gerçekleşti.

Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Z. Serpil Ustalar Özgen başkanlığında gerçekleşen kongrede, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Çimen Olguner, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sibel Barış, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden Doç. Dr. Pınar Kendigelen, Ege Üniversitesi’nden Doç. Dr. Canan Bor ve Acıbadem Üniversitesi Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Anestezi Programı’ndan Doç. Dr. Dilek Altun tertip takımında yer aldı.

Pediatrik anestezi alanında dünyada başarılı çalışmaları ile tanınan tabiplerin bilgilerinin ve tecrübelerinin paylaşılması hedeflenen kongrede modeller, maketler ve fantomlar üzerinde uygulamaları, periperatif pediatrik hayat dayanağını, pediatrik güç havayolunu, pediatrik güç damaryolunu ve perioperatif ultrason kullanımını içeren beş farklı çalıştay, tıpkı gün yaklaşık 125 kişinin iştirakiyle Klinik Simülasyon ve İleri Seviye Endoskopik – Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi (CASE)’nde gerçekleşti.

Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği Lideri Prof. Dr. Meral Kanbak, Asya Pediatrik Anestezi Derneği Lideri Josephine Tan, Asya Pediatrik Anestezi Derneği gelecek devir lideri Z. Serpil Ustalar Özgen’in açılış konuşmaları ile başlayan kongreye, Dünya Anestezistler Birliği Federasyonu eski lideri (WFSA) Walid Habre, ASPA kurucu liderleri Agnes Ng ve Rebecca Jacob ve Türk Rejiyonel Anestezi Derneği lideri Fatma Sarıcaoğlu da katıldı. Kongreye alanında uzman ve tecrübeli 33 yabancı konuşmacı uzaktan katılırken, 53 yabancı ve 66 yerli konuşmacı ise fizikî olarak iştirakçiler ortasında yer aldı.

Kosovo, Tunus, İsvicre, Fransa, Almanya, İsveç, Ukrayna, Nepal, Hindistan, Japonya, Honduras, Nigerya, Almanya, Ürdün, Moğolistan, Özbekistan, Malezya, Endonezya, Filipinler, Singapur, Vietnam, Kamboçya, İran, Pakistan, Bangladeş, Güney Kore, Amerika, Çin, Avusturalya, Tayland, Bosna Hersek ve Türkiye olmak üzere 32 ülkenin katıldığı kongrede, 700’e yakın iştirakçi yer aldı. İştirakçilerden gelen 135 kelamlı bildiriden birinci 3’e girenlere ASPA 2023 iştirak mükafatı verildi. ASPA 2023 gelecek sene Seul, Kore’de yapılacak.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.