Veysel Eroğlu: “Edirne evvelce taşkınlarla anılıyordu”

Veysel Eroğlu: “Edirne evvelce taşkınlarla anılıyordu”

ABONE OL
Kasım 11, 2022 16:09
Veysel Eroğlu: “Edirne evvelce taşkınlarla anılıyordu”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Veysel Eroğlu: “Edirne eskiden taşkınlarla anılıyordu”

EDİRNE Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere kente gelen Eski Orman ve Su İşleri Bakanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu, Edirne’nin eskiden taşkınlarla anıldığını hatırlatarak, yaklaşık 8 bin kilometre uzunluğunda muazzam bir baypas kanalı yaparak Edirne’yi büyük ölçüde taşkınlardan koruduklarını aktardı.

İlk olarak Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık’ı ziyaret ederek yapılan yatırımlarla ilgili bilgi alışverişinde bulunan Eski Orman ve Su İşleri Bakanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu, burada yaptığı açıklamada, Karaağaç’ta yaklaşık 8 bin kilometre uzunluğunda muazzam bir baypas kanalı yaparak Edirne’yi büyük ölçüde taşkınlardan koruduklarını ifade etti. 2011-2018 yılları arasında Orman ve Su İşleri Bakanlığı görevini yürüten Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu, Edirne’de ziyaretlerde bulundu. Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık’ı makamında ziyaret eden Eroğlu, daha sonra kentte çeşitli ziyaretlerde bulundu. En çok dere ıslahı, baraj ve gölet yaptığımız illerden birisinin Edirne olduğunu söyleyen Eski Orman ve Su İşleri Bakanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu, yine en çok ceviz ormanı kurdukları yerin de yine Edirne olduğunu belirtti.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Edirne’ye ne gerekiyorsa yapın talimatı”

Edirne’ye ne yapılsa az olduğunu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da Edirne’ye ne gerekiyorsa yapın, Edirne her şeyin en güzeline layık talimatını verdiğini vurgulayan Eroğlu, “Edirne daha önce hizmet alamamış bir şehir. Edirne köy gibiydi, Yolu yok, barajı yok sulama tesisleri yok. Taşkınlar oluyordu. Hükümetimiz buraya her türlü desteği sağladı. Ülkemizde en çok yatırım yapılan illerin başında Edirne geliyor. Hükümetimiz 25 milyar liralık yatırım yapıldı. Benim bakanlığım dönemimde 9 milyar 350 milyon Türk Lirası yatırım yapıldı” dedi.

“3 baraj ve 1 gölet inşaatı da bitmek üzere”

Edirne’nin 6 baraj 32 gölet olmak üzere 38 baraj ve göletle Türkiye’de en çok baraj ve gölet yapılan illerin başında geldiğini aktaran Eroğlu, Hamzabeyli ve Çakmak Barajları dünyanın sayılı barajları arasında yer aldığını, 3 baraj ve 1 gölet inşaatının da bitmek üzere olduğunu duyurdu. 563 bin dekar arazi ile çiftçilere yılda 1 milyar 677milyon Türk Lirası ilave çiftçiye gelir artışı sağladıklarını belirten Eroğlu, eskiden bir ürün ekilebilirken, şimdi ikinci ürünün ekilmeye başlandığını ifade etti.

“Edirne taşkınlarla anılırdı”

Edirne’nin önceden taşkınlarla anıldığını hatırlatan Eroğlu, “Bir gün Karaağaç’ta dolaşırken yaklaşık 8 bin kilometre uzunluğunda muazzam bir baypas kanalı yaparak Edirne’yi büyük ölçüde taşkınlardan koruduk. Ayrıca Tunca taşkınları vardı. Orayı da ıslah ettik. Bulgaristan’da barajlar var. Oradan suyu açınca Edirne’de taşkınlar olmasına yol açılmış oluyordu. Orada da otomatik ölçüm istasyonları kurduk. Buradan takip eder hale geldik” ifadelerine yer verdi. Eroğlu, açıklamasının ardından Vali Kırbıyık’a bu güne kadar Edirne’ye yapılan yatırım ve projelerin olduğu dosyayı takdim etti. Edirne’nin Süloğlu İlçesi’ne bağlı Akardere Köyü muhtarı İlhan Sürgülü 2014 yılında ekilen cevizlerin mahsulünü Eroğlu’na hediye etti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.