DOLAR 27,5047 0.19%
EURO 28,8181 0.06%
ALTIN 1.614,990,13
BITCOIN 755503-2,78%
İstanbul
23°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türkiye İMSAD Aylık Kesim Raporunu Açıkladı

ABONE OL
Haziran 28, 2023 00:42
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yılın birinci sekiz ayında inşaat gereçleri sanayi üretimi yüzde 1,2 arttı

Türkiye İMSAD, yapı kesimi ve iktisat etrafları tarafından dikkatle izlenen Aylık Dal Raporu’nun ekim ayı sonuçlarını açıkladı. Global ekonomilerdeki zayıflamaya bağlı olarak inşaat dalındaki daralma, yurt içinde de iktisattaki gelişmelerle birlikte inşaat bölümündeki küçülme, inşaat gereçleri endüstrisinin üretimini düşürdü. Üretimdeki gerilemenin önümüzdeki aylarda da sürmesi bekleniyor. Enerji ihraç ederek gelirlerini artıran Körfez ve Orta Asya ülkelerinde ise inşaat bölümünün canlılığı sürüyor.

İnşaat gereci endüstrisinin çatı kuruluşu Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan Aylık Bölüm Raporu’nun ekim ayı sonuçları açıklandı. Raporda şu tespitler yer aldı:

Küresel iktisat ve inşaat pazarlarındaki zayıflamaya paralel olarak yurt içinde iktisattaki gelişmeler ve kesimde görülen yavaşlama, inşaat gereçleri sanayi üretiminde daralmaya yol açtı. İktisattaki yavaşlama ve küçülmelerden birinci etkilenen bölüm olan inşaat kesimi ve buna bağlı olarak inşaat materyalleri endüstrisinde yaşanan üretim düşüşü, son üç aydır genel iktisat için daralmanın öncü işaretlerini veriyor.

İnşaat materyalleri endüstrisinde üretim haziran ayında geçen yılın tıpkı ayına nazaran değişmezken temmuz ayında yüzde 7,3 geriledi, ağustos ayında ise yüzde 0,3 düştü. Buna bağlı olarak yılın birinci sekiz ayındaki üretim artışı geçen yılın birinci sekiz ayına nazaran yüzde 1,2 olarak gerçekleşti. Önümüzdeki aylarda üretimdeki düşüş eğilimin süreceği öngörülürken, yıl genelindeyse üretimin geçen yıl ile tıpkı düzeyde kalması bekleniyor.

Yılın birinci sekiz ayı geçen yılın tıpkı devrine nazaran alt bölümler bazında incelendiğinde, bilhassa inşaatların birinci etabında kullanılan ana eser kümelerindeki daralmalar dikkat çekiyor. İnşaat demiri, çimento, hazır beton, tuğla-kiremit üretimlerinde yaşanan düşüşleri, içeride ve dışarıda yeni inşaat başlangıçlarının azaldığı halinde yorumlamak mümkün.

İnşaat iç kısım eserlerinin üretimlerinde ise farklı eğilimler görülmekle birlikte genel olarak artış yaşanıyor. Seramik kaplama materyalleri, seramik sıhhat gereçleri, camlar, parkeler ve yer döşemeleri, işlenmiş taşlar, ahşap yapı materyalleri ve demir çelikten profiller ile irtibat kesimleri üretimlerinde görece yüksek artışlar gerçekleşirken, metal kapı ve pencere üretiminde gerileme kaydedildi.

İnşaatların son evresinde ve ince işlerde kullanılan eserlerin üretimlerinde de farklı istikamette hareketler görülüyor. Boyalar ve plastik inşaat materyalleri üretimlerinde yüksek artışlar kaydedilirken, kilit ve donanımlar, yalıtımlı kablolar, armatür musluk vana ve valf üretimlerinde gerileme yaşandı.

Üç ana inşaat gereci kümesinin üretim dataları, yeni başlangıçların azaldığını, devam eden işlerin de yavaşlamakta olduğunu gösteriyor. Bu eğilimler hem iç pazarda hem de ihracat pazarlarında benzeri formda ilerliyor. İhracat pazarlarındaki daralmanın iki-üç çeyrek daha süreceği kestirim edilirken iç pazarda ise seçime yanlışsız toplumsal konut projesi başta olmak üzere yeni teşebbüsler ile mümkün yeni kredi paketleri ve vergi indirimlerinin, inşaat gereçleri sanayi talebini ve üretimini destekleyebileceği öngörülüyor.

Yurt dışı pazarlarda daralma başladı

Dünya genelinde yaşanan yüksek enflasyon ve buna bağlı olarak uygulanan para siyasetlerindeki kuvvetli sıkılaşma ekonomilerde yavaşlamaya yol açıyor. Dünya genelinde inşaat kesimleri, bilhassa faiz artışları nedeniyle ortaya çıkan talep daralmasından ve gayrimenkul-konut fiyatlarındaki düşüşten olumsuz etkileniyor. İnşaat dallarındaki yavaşlama yahut küçülme, inşaat gereçleri talebini de sınırlıyor.

Euro bölgesinde inşaat işlerinde ağustos ayında başlayan daralma, eylül ve ekim aylarında da devam etti. Eylül ve ekimde alınan yeni inşaat işleri siparişleri, 2020 Mayıs ayından bu yana en sert düşüşünü kaydetti. Buna bağlı olarak önümüzdeki 12 aya yönelik beklentiler, 2020 Nisan ayından bu yana en düşük düzeye indi. Avrupa ve euro inşaat pazarında bilhassa Almanya ve Polonya’da daha kuvvetli bir daralma olduğu izleniyor. Fransa, İtalya ve İspanya’da daralmalar şimdi hudutlu seviyede kaldı.

İngiltere’de mevcut inşaat işleri birinci defa ağustos ayında hudutlu düşüş gösterdi. Eylül ayında yine büyüme gerçekleşirken ekim ayında düşüş kaydedildi. Mevcut işlerde ertelemelerin tamamlandığı görülüyor. Siyasi ve ekonomik olarak yaşanan belirsizlikler nedeniyle inşaat kesiminde inanç 2020 Temmuz ayından bu yana, alınan yeni iş siparişleri ise 2020 Haziran ayından bu yana en düşük düzeyinde bulunuyor.

ABD’de ise inşaat faaliyetlerinde yavaşlama başladı. 30 yıllık mortgage kredi faiz oranlarının yüzde 7’yi aşmasıyla konut talebinde sert bir düşüş oldu. Yeni konut başlangıçları da yıllık 1,41 milyon adet ile pandemi öncesi periyoda geri döndü. Öbür iktisadi faaliyetlerdeki yavaşlama daha hudutlu iken inşaat dalı iktisattaki gelişmelerden daha olumsuz etkileniyor.

Enerji ihraç eden ülkelerde inşaat bölümü canlı

Körfez ülkeleri, yüksek güç fiyatları nedeniyle petrol ve doğalgaz gelirlerinde kıymetli çıkarlar sağlıyor. Rusya yerine Körfez’den de güç tedarik etmeye başlayan Avrupa’ya yönelik ek ihracat da bu ülkelerin gelirlerine olumlu katkı sağlıyor. Bu gelir artışına bağlı olarak Körfez ülkelerinde yeni inşaat projelerinin arttığı görülüyor. Bu bölgede inşaat işlerinin canlı kalması bekleniyor.

Rusya inşaat kesiminde kıymetli bir daralma yaşamasına rağmen Orta Asya ülkeleri artan petrol ve doğalgaz ihracat gelirlerine bağlı olarak görece süratli ekonomik büyümelerini sürdürüyor. İnşaat dalları de bu süreçten olumlu etkilenen kesimlerin başında geliyor.

Kuzey Afrika ülkeleri ise ekonomileri savaş ve sorasındaki gelişmelerden olumsuz etkilenerek kıymetli gelir kayıpları yaşadı. İthalatta kısıtlayıcı tedbirlerle birlikte inşaat kesimlerinde de yavaşlama ve projelerde ötelemeler yaşanıyor. Avrupa’ya doğalgaz satma potansiyeline sahip Nijerya üzere ülkelerde ise yaşanan terör olayları pazarları olumsuz etkiliyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.