DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Ticaret Bakanlığı’ndan “gizli zam” uyarısı

Ticaret Bakanlığı’ndan “gizli zam” uyarısı

ABONE OL
Ağustos 27, 2023 09:00
Ticaret Bakanlığı’ndan “gizli zam” uyarısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bakanlıktan yapılan açıklamada, son vakitlerde gerek ulaşan müracaatlar gerekse toplumsal medya mecrasında yer alan paylaşımlardan, satışa sunulan eserlerin gramaj, adet ve tartı üzere ölçü ünitelerinin azaltıldığının, buna rağmen ambalaj ve satış fiyatlarının değiştirilmemesi nedeniyle tüketicilerin eserlerdeki bu değişikliği fark edemediğinin, böylece eserlerin ünite fiyatlarında zımnî artış yapıldığının gözlemlendiği belirtildi.

Açıklamada, kelam konusu durumun, ilgili düzenlemelerde hususa ait olarak “Tüketicilere sunulan bir malda ünite fiyatını farklılaştıracak biçimde, adet, uzunluk, tartı, alan, hacim ölçüleri ve gibisi ögelerinden birinde değişiklik yapılmasına karşın, değişiklik yapılmadığı izlenimi uyandıran aldatıcı ambalajlama uygulamaları” kararı kapsamında olduğu söz edildi.

Haksız ticari uygulamanın önüne geçilmesi ve tüketici mağduriyetlerinin önlenmesi hedefiyle ülke genelinde inceleme ve kontroller gerçekleştirileceği belirtilen açıklamada, düzenlemeye muhalif nitelikte gramaj/hacim değişiklikleriyle satışa sunulan ve kelam konusu ölçü ünitesi değişikliğine rağmen, satış fiyatında bu tarafta değişiklik yapılmayan eserlerin tespit edilip tutanağa bağlanması ve ispata yönelik bilgi ve evrakların eklenerek Reklam Kurulunca kıymetlendirilmek üzere gönderilmesi konusunda 81 vilayetteki ticaret müdürlüklerine talimat verildiği bildirildi.

İdari para cezaları uygulanacak

Açıklamada, bu kapsamda, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Nezareti Genel Müdürlüğüne intikal eden mevzuya ait tespit tutanakların incelenmesinin akabinde, üretici-satıcı firmaların savunmalarının alınacağı ve mevzuatın amir kararına ters mahiyetteki haksız ticari uygulamalara idari para cezaları uygulanacağı vurgulandı.

Mağduriyetlerin önüne geçmek için tüketicilere de davet yapılan açıklamada, şu sözlere yer verildi:

“Satın alacakları eserlerin ambalajlarının ve etiketlerinin dikkatle incelenmesi konusunda tüketicilerin de farkındalığa sahip olmasının değerli olduğu değerlendirilmekte olup, rastgele bir aldatıcı ambalaj uygulamasıyla karşılaşılması halinde, Reklam Konseyine yahut ticaret vilayet müdürlüklerine başvurulması gerekmektedir. Tüketicilerimizi aldatıcı ve aldatıcı olan kelam konusu uygulamalar Ticaret Bakanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir. Gerek vilayetlerden gelen şikayet müracaatları ve kontrol tutanakları gerekse basına ve toplumsal medya mecralarına yansıyan misal faaliyetler titizlikle takip edilmekte olup, Bakanlığımıza ulaşan bu taraftaki uygulamalar hakkında inceleme ve değerlendirmeler devam edecektir.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.