Teknofest’in Ulaşımda Yapay Zeka Müsabakası’na müracaat için son günler

Teknofest’in Ulaşımda Yapay Zeka Müsabakası’na müracaat için son günler

ABONE OL
Kasım 23, 2022 14:42
Teknofest’in Ulaşımda Yapay Zeka Müsabakası’na müracaat için son günler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliği kapsamında düzenlenen Ulaşımda Yapay Zeka Yarışması’na müracaatlar devam ediyor. TEKNOFEST açıklamasına nazaran, tüm ulaşım biçimlerini daha inançlı ve akıllı hale getiren yapay zeka teknolojileri ile geleceğe daha süratli ilerleyen yeni jenerasyon akıllı ulaşım sistemlerinin geliştirildiği müsabaka; Cezeri, ASELSAN ve TÜBİTAK yürütücülüğünde düzenleniyor.

Ulaşım alanında karşılaşılabilecek sorunlara tahlil üretmek, bilgi birikimini ve yetişmiş insan gücünü artırmak emeliyle hayata geçirilen yarış kapsamında öğrenciler, yapay zeka tabanlı obje tespit sistemi ile uçan otomobillerin kamera datalarını kullanarak taşıt ve insan objelerini tespit ediyor.

Lise, üniversite öğrencileri ve mezunların kişisel yahut kadro halinde katılabildiği yarışa 20 Kasım’a kadar müracaat yapılabiliyor.

Ulaşımda Yapay Zeka Müsabakası’nda ulaşım araçlarının çevresel farkındalığını yükselten teknolojiler sayesinde uçan otomobillerin karşılaşabileceği kazaların önlenmesi amaçlanıyor.

Yeni kuşak akıllı ulaşım sistemlerine istikamet veren teknolojilerin kullanıldığı müsabakada algoritmaların gerçek vakitli izleme ve alt-görüş kamera imajları kullanılarak objelerin tespit edilmesi hedefleniyor.

Birincilik mükafatı 100 bin TL

Yarışma kapsamında öğrencilerden araçların kent içinde bulunan alanlara iniş ve kalkış yaptıkları esnada görsel iniş asistanı pozisyonunda hareket etmesi bekleniyor. Geliştirdikleri yazılımlar eşliğinde uçan otomobil park (UAP) ve uçan otomobil ambulans iniş (UAİ) alanlarını tespit eden yarışmacılar, etraflarını tahlil ederek bu alanların iniş için uygunluğunu denetim ediyor.

Zorlu hava koşulları, gece ve gündüz görüşleri göz önünde bulundurularak denetim ve optimizasyon sorunlarına tahlil üreten yarışmacılar, uçan otomobillerin daha inançlı bir hizmet vermesini sağlıyor.

Yarışmada birinciye 100 bin TL, ikinciye 80 bin TL ve üçüncüye ise 60 bin TL ödül verilecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.