DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Tarım Çalıştayı, Kocaeli Sürdürülebilir Tarım Aksiyon Planına katkı sağlayacak

ABONE OL
Haziran 28, 2023 02:36
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ŞURA Lideri Dr. Ali Yeşildal, Büyükşehirin mesken sahipliğinde düzenlenen Tarım Çalıştayı’nda geçen yıl gerçekleştirilen Tarım Şurası ve Çalıştayı’nın sonuç raporuyla ilgili sunum yaptı

Uluslararası Tarım Kentleri Birliği (Agricities) tarafından Kocaeli Büyükşehir Belediyesi mesken sahipliğinde düzenlenen 2. Lokal İdareler ve Tarım Çalıştayı başladı. 30 büyükşehir belediyesi ile Afrika ve Balkan ülkelerinden belediye liderlerinin iştirakiyle düzenlenen çalıştayda sürdürülebilir ziraî kalkınmanın geliştirilmesi maksadıyla bilgi paylaşımı ve ortak projeler konusunda işbirliği geliştirilmes hedefleniyor.

KOCAELİ SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM HAREKET PLANI

Kocaeli Kongre Merkezi’nde açılış konuşmalarıyla başlayan çalıştayın öğlenden sonraki birinci oturumunda ŞURA Kent Siyasetleri ve Araştırmaları Lideri Dr. Ali Yeşildal, geçen yıl gerçekleştirilen Tarım Şurası ve Çalıştayı’nın sonuç raporuna ait sunum yaptı. Yeşildal, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan ŞURA Kent Siyasetleri ve Araştırmaları Merkezi öncülüğünde, Valilik, Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Kocaeli Ticaret Odası, Kocaeli Sanayi Odası, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, Kocaeli Kent Kurulu iş birliği ile Kocaeli Sürdürülebilir Tarım Hareket Planı çalışmalarının başladığını belirtti.

SONUÇ RAPORU HAZIRLANDI

Geçen yıl yapılan şurada, tarım alanında ilgili tüm paydaşlar ile ortak akılda buluşularak, geçmiş tecrübeler, mevcut durum, gelecek planlamaları ile düzgün uygulama örneklerinin ele alındığını ve 10 ana başlıkta çalışma masalarında görüşüldüğünü anlatan Yeşildal, toplamda belirtilen 91 sorunun çözümüne ait önerilerin sonuç raporunda yer aldığını lisana getirdi. Dr. Ali Yeşildal, Kocaeli Tarım Şurası ve Çalıştayı’nda elde edilen bilgilerin Akıllı ve Dijital Tarım Uygulama Projeleri, Çiftçi Kart Projesi, Çiftçi Eğitim Enstitüsü, Tarım Müzesi, Çiftçi Danışma Merkez, Tarım Müzesi ve Alternatif Tarım Yöntemleri, Ziraî Arazi Yönetim Sistemi, Ziraî Tesis İmkanlarının Geliştirilmesi ve Tarım Hareket Planının Hazırlanması başlığı altında, ŞURA Kent Siyasetleri ve Araştırmaları Merkezindeki uzman grup, akademisyenler ve uzman firma yetkilileri tarafından sonuç raporu haline dönüştürüldüğünü aktardı. Bu bilgi ve raporlar doğrultusunda Tarım Aksiyon Planı hazırlanacağını ve Turizm Master Planı’nda olduğu üzere kamuoyuyla paylaşılacağını tabir eden Yeşildal, elde edilecek raporların, hazırlanacak Kocaeli Sürdürülebilir Tarım Aksiyon Planına katkı sağlayacağını kelamlarına ekledi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.