DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

“Otomotiv, artık yatırım aracı olmaktan çıktı”

“Otomotiv, artık yatırım aracı olmaktan çıktı”

ABONE OL
Eylül 24, 2023 09:00
“Otomotiv, artık yatırım aracı olmaktan çıktı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kılıçer, İzmir’de gerçekleştirilen Honda’nın yeni hibrit modeli ZR-V e:HEV’nin basın tanıtım toplantısında, AA’ya otomotiv pazarındaki son duruma ait değerlendirmelerde bulundu.

Otomotiv pazarının bu yıl 1 milyon düzeylerini zorlayacağını belirten Kılıçer, bunun biraz altında kalınabileceğini söyledi.

Kılıçer, “Ama sonraki periyotlarda 3-4 bahsin ne olacağına çok bağlı nereye gideceğimiz. Bir, döviz kurları nereye gidecek? İki, kredi bulunabilirlik oranı nereye gidecek? Üçüncüsü de yeni bir arz şoku yaşayacak mıyız? Yeni varyantlar olacak mı? Alışılmış ki fiyatların nereye gideceği ve kredi kısmı çok çok değerli.” sözlerini kullandı.

Yatırım maksatlı otomotiv alımlarının sona erdiğine dikkati çeken Kılıçer, “Otomotiv, muhakkak ve katiyen son 2-3 aydan beri artık yatırım aracı olmaktan çıktı. Büsbütün gereksinime binaen satılıyor. Bununla bir arada şunu da söylemek lazım. Evvelki periyotta otomotiv değiştirme sıklığı ki bu Türkiye’de markadan markaya nazaran değişebilir, ortalama olarak 3,5-4 yıl ortasındadır. Bu noktada artık yavaş yavaş mühlet uzamaya başladı. Yani 5 yıla, 5,5 yıla çıkmaya başladı.” dedi.

Bazı modellerde sipariş iptallerinin de yaşandığını bildiren Kılıçer, mevcut durumda uzun mühlet bekleyen ya da yatırım aracı olarak almak isteyen lakin şu anki şartlarda satın alımdan vazgeçenlerin olduğunu, ayrıyeten çeşitli kampanyaların da bulunduğunu kaydetti.

“Merkez Bankası’nın adımlarını çok müspet görüyorum”

Kılıçer, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın attığı adımları da kıymetlendirerek, atılan adımlarla gelecek periyodun biraz daha öngörülebilir olması noktasında çok önemli uğraş verildiğini belirtti.

Bunun da yavaş yavaş olmaya başladığını lisana getiren Kılıçer, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yani bugün baktığınızda Döviz kurları artık stabil bir yere oturmuş durumda. En azından bir sonraki adımın ne olacağını ve onun tesirlerini üç aşağı, beş üst iddia edebilir hale geldik. Bu, konut piyasasında olsun, otomotiv dalında de olsun biraz daha öngörülebilirlik kısmını müspet manada etkiliyor. Bu manada da ben çok olumlu görüyorum bu adımları. Sonraki periyotta de pazar 1 milyonların biraz altında kalacak ancak daha evvelki devirlerle kıyasladığımızda aslında o pandemi devrinde yaşamış olduğumuz olması gereken kısmın altında kaldığımız ölçüsü da sübvanse etmiş olacak.”

Kampanyaların gelecek periyotta de devam etmesini beklediklerini belirten Kılıçer, “Bundan sonraki periyot içerisinde de bu kampanyaların en azından yıl sonuna kadar, hatta döviz kurlarının ve enflasyonun da üç aşağı beş üst bu düzeylerde olduğunu düşünürsek bu kampanyalı periyodun, yani tırnak içerisinde ‘normalleşmenin’ 2024 ve hatta 2025’te de devam edeceğini düşünüyorum.” diye konuştu.

Bülent Kılıçer, sıfır araçlardaki indirim ve kampanya devrinin ikinci el piyasasını da etkileyeceğine ve fiyatların düşmesine neden olacağına işaret etti.

İkinci el araçların sıfır fiyatının üzerinde satılma periyodunun de artık bittiğini kaydeden Kılıçer, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Şu anki kampanyalarla ve talebin biraz gerilemesiyle birlikte ikinci el fiyatlarının da önemli biçimde aşağı düştüğünü gördük. Bundan sonraki süreç içerisinde de bu manada ben bu durumun biraz daha devam edeceğini düşünüyorum. Bilhassa yıl sonuna yanlışsız ve 2024’ün başı da dahil olmak üzere bu kampanyaların devam edeceğini, hatta derinleşeceğini bekliyorsak şayet buradaki gerilemenin de bundan sonraki süreçte olabileceğini düşünüyorum.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.