Nurtopu üzere bir problemimiz daha olabilir: Helyum

Nurtopu üzere bir problemimiz daha olabilir: Helyum

ABONE OL
Kasım 23, 2022 11:24
Nurtopu üzere bir problemimiz daha olabilir: Helyum
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Helyum gazını daha çok uçan balonlarda yahut seslerin inceltildiği televizyon gösterilerinde görmüştük. Ne var ki Helyum gazı çok daha kritik ehemmiyete sahip alanlarda da kullanılıyor ve üretimle ilgili ıstıraplar var.

Helyum gazında kriz mi olacak?

Helyum gazının en değerli yararlarından birisi harika iletkenleri soğutması. Örneğin MR aygıtlarında kullanılan harika iletken manyetik bobinlerin soğutulması için 2000 litre sıvı helyum gerekiyor. Böylelikle MR aygıtları sorunsuz bir formda çalışabiliyor.

Bununla birlikte Helyum yenilenebilir bir gaz değil. Havadan hafif olduğu için uçan balonlardan hatırlayacağımız üzere atmosfere kaçıyor ve kayboluyor. Yani daima olarak elde tutmak mümkün değil. Helyum gazı radyoaktif bozulma ile ortaya çıkıyor ve doğalgaz yataklarında bulunuyor. Bugüne kadar doğalgaz üretim süreçlerinde elde edildiği için ekstra bir yatırıma muhtaçlık duyulmamıştı.

Ne var ki küresel olarak fosil yakıtların tüketiminde azalma yaşanması ve istikrarsızlık Helyum üretimini olumsuz etkiliyor. Bu türlü giderse doğalgaz yataklarından çıkarılan Helyum, talebi karşılayamayabilir. Yani aslında yeryüzünde Helyum tükenmedi fakat farklı kaynaklardan çıkarılması için yatırım yapılması gerekiyor. Bu da vakte gereksinimimiz olduğu manasına geliyor.

Anlık olarak krizi öteleyebilecek gelişmeler ise yine kullanıma odaklanıyor. Kimi şirketler yalnızca yarım litre sıvı helyum ile üstün iletkenleri soğutmanın yolunu bulmuş durumda. Birtakım teşebbüsler de birebir ölçüde Helyum kullanarak daha fazla sıvı Helyum elde etmenin yollarını arıyor. Yeniden de süratli hareket etmek kural yoksa yeni bir krize yanlışsız yelken açabiliriz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.