DOLAR 23,3860 1.18%
EURO 25,2104 0.35%
ALTIN 1.473,630,88
BITCOIN 601839-3,46%
İstanbul
22°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Muvaffakiyetle Ayrılan Siyam İkizleri Ülkeleri Cezayire Dönüyor

Muvaffakiyetle Ayrılan Siyam İkizleri Ülkeleri Cezayire Dönüyor

ABONE OL
Kasım 24, 2022 01:30
Muvaffakiyetle Ayrılan Siyam İkizleri Ülkeleri Cezayire Dönüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cezayir’den Türkiye’ye getirildiklerinde 5 aylık yapışık Siyam ikiziydi Safaa (Safa) ve Chifaa (Şifa)… Yüzleri birbirine bakar halde doğdular; göğüs ön duvarından karınlarına kadar yapışıktılar! Kalp zarları ve karaciğerleri birbirine yapışık, göğüs ve kaburga kemikleri eksikti. Üstelik Şifa’nın hidrosefalisi olmasından ötürü beyninde sıvı birikiyor, başı süratle büyüyor, nörolojik gelişimi her geçen gün berbata gidiyordu. Yapışık kız bebeklerin ayrılarak kendi vücutlarına kavuşabilmeleri için öbür ülkeler devreye girdi ancak Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun’un himayesinde 15 Aralık 2021’de Türk doktorlarına emanet edilmek üzere Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi’ne getirildiler.

İkizlerin ayrılması öncesinde, sırasında ve sonrasında 100 kişilik sıhhat ordusunun yer aldığı takımda; ameliyatı gerçekleştiren Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Burak Tander ve takımı, Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ersin Erek ve grubu, organ nakli alanında uzman Genel Cerrah Prof. Dr. Remzi Emiroğlu ve takımı, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Veli Karaaltın ve takımı, Beyin ve Hudut Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Kenan Koç ve takımı, Anestezi Uzmanı Prof. Dr. Tayfun Güler ve takımı, Çocuk Ağır Bakım Uzmanı Prof. Dr. Agop Çıtak ve grubu, Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Metehan İtina, Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Can Çalışkan, Çocuk Nörolojisi Uzmanı Dr. Canan Kocaman, Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Barış Muharrir da misyon yaptı.

Gecenin gündüze katılmasıyla, multidisipliner formda tecrübeli ve titiz bir takım çalışmasıyla geçen haftalar, ayları kovaladı. 6 aylık hazırlık sürecinin akabinde yapışık ikizler 6 Haziran 2022 tarihinde 9 saat süren ameliyat sonucunda muvaffakiyetle birbirinden ayrıldı. Ameliyat sonrası 4 aylık tedavi süreci de tamamlandı. Bugün 15 aylık olan Safa ve Şifa kendi vücutlarına kavuşmuş olarak, tarifsiz sevinç yaşayan anne ve babasıyla konutlarına dönmek üzere kaldıkları hastaneden taburcu edildiler. İşte Safa ve Şifa’nın Türkiye’de ‘yapışık vücutlarından ayrılarak yine doğma’ sürecinin kilometre taşları, anne ve babanın minnet hisleri, doktorların anlattıkları…

“Hayatımızın şokunu yaşadık!”

Cezayirli Elalia Kherkhar ve-İbrahim Kherkhar çifti, Muhammed Emin ve Selahattin ismini verdikleri iki sağlıklı çocuğa sahipti. Üçüncü çocuklarını kucaklarına almaya hazırlanıyorlardı heyecanla. Lakin 26 yaşındaki genç anne hamileliğinin 5. ayına geldiğinde ikiz bebeklerinin yapışık olduğu haberiyle sarsıldı. “Hayatımızın şokunu yaşadık, bunu yalnızca ailemize söyleyebildik” diyen anne baba için kabus dolu günler başlamıştı. Aslında Kherkhar çiftinin ailelerinde ikiz doğumlar olmuştu; İbrahim Kherkhar’ın ikiz kardeşleri vardı lakin biri doğumda vefat etmişti. Anne Elalia Kherkhar’ın teyzesinin de ikizleri vardı ki onların da birisi hayatını tekrar doğumda kaybetmişti.

Hamilelik sürecinde bir yandan kendilerini bekleyen belirsizliğin gerilimini yaşarken bir yandan da iki küçük çocuklarına yansıtmamaya çalışıyorlardı kahırlarını. Derken Safa ve Şifa dünyaya geldi; yüzleri birbirine bakar formda göğüs duvarından karınlarına kadar birbirlerine yapışıklardı.

Her gün 1 saat uzaklıktaki hastaneye bebeklerini görmeye gitti!

Elalia Kherkhar doğumun üçüncü gününde hastaneden taburcu edilmişti lakin aklı da yüreği de ağır bakımdaki yapışık bebeklerindeydi. Her gün, 1 saat uzaklıkta olan konutundan hastaneye kızlarını görmeye gidiyordu. Üstelik bu uzun seyahatleri sırasında sezaryene bağlı ağrı da hissediyordu fakat kızlarını görmek, ağrısından daha kıymetliydi.

Yapışık ikizlerle ilgili haber, tüm Cezayir’de duyuldu, hatta İtalya, İspanya, Hindistan, Suudi Arabistan ve Fransa üzere ülkelerde yaşayan Cezayirliler de duydular. Sahip de çıktılar; yapışık ikizleri birbirinden ayıracak bir hastane bulmak için bulundukları ülkelerde arayışa girdiler. Elalia Kherkhar “Moral vermek için, hastane önermek için o denli çok arayan oluyordu ki, eşime telefonla ulaşamıyordum, telefonu daima meşguldü” diyor. Ve Cezayirlilerin bu sıkı dayanışması maksadına ulaştı. Yapışık ikizler, birçok ülke tedavi için kendi ülkelerine davet etse de, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun’un himayesinde 15 Aralık 2021 tarihinde Türkiye’ye, Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi’ne getirildi. Keyifli sonun başlangıcına giden yol da bu türlü başladı.

“Her sabah ezanında, iyileşeceklerini hissediyordum!”

Kherkhar çifti; bir yandan 3,5 ve 5 yaşlarında olan iki oğullarını Cezayir’de bırakmanın ıstırabını hissediyor, başka yandan yapışık kız bebeklerinin akıbeti ile ilgili ağır telaşlar yaşıyordu. Anne Elalia Kherkhar “Onlar da duymuşlardı yapışık ikiz olduklarını. Küçük oğlum çok anlamıyordu lakin büyük oğlum ‘anneciğim ben de mi yapışıktım? Kardeşlerimin derisini kessek ikiye ayırabilir miyiz? diye soruyordu Cezayir’deyken. Üzüldüğünü biliyordum” diyor.

Hamilelikten itibaren daima umutlu olduğunu, bir gün bile bebeklerine makus bir şey olacağı fikrini aklına getirmediğini belirten Anne Elalia Kherkhar, “Hamileliğimde yapışık olduğunu söylediler lakin ayrılabileceğini de belirttiler. Doğum sonrası ise ağır bakımdaki hekimler, her an ölebileceklerini söyleyince şoka girdim. Ancak inanın o günlerde bile hislerimde değişen bir şey olmadı. Tek bir gün bile kızlarıma makus bir şey olacağına asla inanmadım. İçimde bir his, hoş olacak diyordu. Her gün sabah ezanını dinliyordum ve içim yeniden birebir hoş hisle doluyordu” diyor.

“Morallerini yüksek tutsunlar”

Anne Elalia Kherkhar, kendileri açısından uzun, meşakkatli lakin muvaffakiyetle biten tedavi sürecinden memnun olduklarını tabir ederken, dünyanın farklı ülkelerinde tekrar yapışık ikizler doğabileceğini ve yeniden anne-babalarının kendileri üzere farklı hisler yaşayabileceğini belirtiyor. Yapışık ikizleri olan ailelere ise şu teklifte bulunuyor: “Aileler inançlarını yüksek tutsunlar, zira kesinlikle Allah onların karşısına uygun tabipler çıkaracak ve onlara yardımcı olacaktır.” Baba İbrahim Kherkhar da “Doğru hastane seçilmesi çok değerli. Yanlışsız hastanede gerçek takım vardır. Biz, çocuklarımızın şifa bulması için geldiğimiz adreste hakikat hizmeti aldık. Bu yüzden çok şanslıyız. Anne baba olarak çok sabrettik, ruhsal açıdan çok sıkıntı günler geçirdik. Deri genişletme operasyonları için aylarca bekledik fakat hiçbir şey boşa gitmedi, şu an bütün süreçleri yapılmış, tedavileri tamamlanmış olarak taburcu olduk, konutumuza dönüyoruz. Bütün bu şiddetli süreçte her türlü dayanağı veren tüm hekimlerimize, yanımızda olan tüm hastane çalışanlarına, bizi Türkiye’ye göndererek yapışık kızlarımızın birbirinden ayrılmasına vesile olan Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun’a, Cezayirlilere ve Türk halkına çok teşekkür ederiz” diyor.

Bundan sonraki süreçte 2 doğum günü kutlayacaklarını söz eden aile, “Dünyaya geldikleri ve ayrıldıkları gün, bizim için iki başka doğum günü olacak” diyor.

100 kişilik sıhhat ordusu seferber oldu!

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi’nde 100 kişilik sıhhat ordusu bu ayrılık için seferber oldu! 15 Aralık’ta hastaneye gelmeleriyle bir arada tek yürek halde, bir elin beş parmağı üzere ahenk içerisinde geceler gündüzlere katıldı. Ameliyatta Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Burak Tander ve grubu, Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ersin Erek ve takımı, Organ nakli alanında uzman Genel Cerrah Prof. Dr. Remzi Emiroğlu ve grubu, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Veli Karaaltın ve grubu, Beyin ve Hudut Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Kenan Koç ve takımı, Anestezi Uzmanı Prof. Dr. Tayfun Güler ve grubu, Çocuk Ağır Bakım Uzmanı Prof. Dr. Agop Çıtak ve takımı, Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Metehan İtina, Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Can Çalışkan, Çocuk Nörolojisi Uzmanı Dr. Canan Kocaman, Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Barış Müellif da vazife yaptı. Birçok tabip tarafından yapılan muayene ve tetkikler sonrası, iç organ anatomileri 3 boyutlu olarak bilgisayar programında oluşturularak maketleri hazırlandı. Uzmanlar, ameliyat öncesi maket üzerinde provalar ve sanal ameliyatlar yaparak, mümkün riskleri en ince ayrıntılarıyla planlayarak ameliyata hazırlandı. Yapışık ikizlerden Şifa’nın ileri derecede hidrosefalisi olduğu için beyninde sıvı birikiyor, başı büyüyor, nörolojik meseleler yaşıyordu. Ameliyattan evvel Beyin ve Hudut Cerrahisi takımı beyinde biriken sıvıyı boşaltmak için şant ameliyatı yaparak hidrosefalisini durdurdu; nörolojik problemlerini denetim altına aldı. Öte yandan, ikiz bebekler ayrıldıklarında göğüs ön duvarlarında oluşacak boşluğu kapatabilecek kâfi deri dokusu olmadığından ötürü deri üretilmesi için Şubat ayından itibaren derinin genişletilmesi sağlandı. Ve yapışık ikizler, 6 Haziran 2022 tarihinde 9 saat süren ameliyatla muvaffakiyetle birbirinden ayrıldılar. Ameliyatın akabinde 4 ay daha hastanede sıkı tedavi gören ikizler artık hem kendi bedenlerine hem de sıhhatlerine kavuşarak taburcu oldular.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.