DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Milyonlarca memurun gözü hükümetten beklenen teklifte

Milyonlarca memurun gözü hükümetten beklenen teklifte

ABONE OL
Ağustos 14, 2023 09:00
Milyonlarca memurun gözü hükümetten beklenen teklifte
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milyonlarca memur ile memur emeklisi gelecek iki yıllık maaş ve toplumsal haklarının belirleneceği toplu kontrat görüşmelerini bekliyor.

Hükümetin birinci teklifi bugün vermesi bekleniyor. Akabinde müzakereler yapılacak. Hükümetin ikinci teklifi de yeniden evvelce belirlenmiş mukavele takvimine nazaran 17 Ağustos Perşembe günü vermesi bekleniyor.

Bu müddette ya muahede olacak ya da süreç hakeme taşınacak. Kontrat hakeme giderse 31 Ağustos’ta karar çıkacak.

Milyonlarca kamu görevlisinin merakla takip ettiği 7. Periyot Toplu Kontrat Görüşmelerinde müzakere etabına geçilirken yetkili konfederasyon Memur-Sen, kamu vazifelilerinin toplu mukaveleden beklentilerini araştırarak kamuoyu ile paylaştı.

Memur üç ayda bir artırım istiyor

Toplu kontrat görüşmelerinde bugün hükümetin memur ve memur emeklileri için birinci artırım teklifini sunması beklenirken Memur-Sen araştırmasına katılan kamu görevlilerin yüzde 90’ı oransal artırımların üçer aylık dilimler halinde verilmesi talebini desteklediğini belirtti.

Memur-Sen’in 2-9 Ağustos tarihleri ortasında gerçekleştirdiği anket, kamu vazifelilerinin toplu mukaveleden beklentilerine ışık tuttu. 50 bini aşkın kamu görevlisiyle yapılan ankete katılanların yüzde 42’si kirada otururken sadece yüzde 8,4’ü lojman hakkına sahip olduğunu belirtti.

Anket sonuçlarına nazaran kamu çalışanlarının yüzde 93,7’sinin Memur-Sen’in patrondan kira yardımı talebine dayanak verdiği görüldü.

Memur-Sen’in geçmiş periyotlardan farklı olarak artırım teklifini üçer aylık dilimler halinde sunması da anketteki sorular ortasında yer aldı. Araştırmaya katılan kamu vazifelilerinin yüzde 90’ı ise enflasyona karşı alım gücünü muhafazası için oransal artırımların üçer aylık dilimler halinde verilmesini desteklediğini tabir etti.

Memur-Sen’in Toplu kontrat teklifleri ortasındaki bayram ikramiyesi de memurların en çok beklediği iyileştirmeler ortasında yer aldı. Anket sonucuna nazaran kamu çalışanlarının yüzde 96,8’i Memur-Sen’in bayram ikramiyesi teklifini destekledi.

Kira yardımı gerek

Öte yandan en büyük konfederasyon olmadığı için görüşmelerde alamayan Kamu İşçileri Sendikaları Konfederasyonu da (KESK) taleplerini açıkladı.

Brüt 8 bin 138 TL olarak verilen ek seyyanen ödeneğin taban aylık katsayısına dahil edilmesini ve emekli kamu vazifelileri de bu artıştan yararlanmasını talep eden KESK, eş yardımının 3 bin 310 liraya, çocuk yardımının da 2 bin 220 liraya çıkarılmasını istedi.

Büyükşehirlerde 7 bin 500 lira, öbür kentlerde 5 bin lira kira yardımı verilmesini öneren konfederasyonu, kamuda en az maaşı alan kamu işçisi maaşı, 2024 Ocak prestijiyle 47 bin 500 liraya, öbür kentlerde vazife yapıyorsa 45 bin liraya çıkarılmasını istedi.

KESK, tüm kamu işçilerine yılda iki kere brüt taban fiyat meblağında ikramiye verilmesini de talep etti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.