DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Merkez Bankası’ndan KKM’nin payını azaltma stratejisi

Merkez Bankası’ndan KKM’nin payını azaltma stratejisi

ABONE OL
Ağustos 20, 2023 00:00
Merkez Bankası’ndan KKM’nin payını azaltma stratejisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türk lirası (TL) mevduatları artıracak, Kur Muhafazalı Mevduat’ı (KKM) azaltacak düzenlemeye gitti.

TCMB’nin Menkul Değer Tesisi Hakkında Bildirimde Değişiklik Yapılmasına Dair Bildirisi, Zarurî Karşılık Hakkında Bildiri’de Değişiklik Yapılmasına Dair Bildirisi, Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Bildiri’de Değişiklik Yapılmasına Dair Bildirisi ve Altın Hesaplarından Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Bildiri’de Değişiklik Yapılmasına Dair Bildirimi Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna nazaran Döviz mevduatına uygulanan mecburî karşılık oranları artırıldı.

Vadesiz, ihbarlı ve 1 aya kadar vadeli döviz hesapları için mecburî karşılık oranı yüzde 29 oldu.

3 ay, 6 ay ve 1 yıla kadar vadeli döviz hesabı mecburî karşılık oranı yüzde 25 oldu.

1 yıl ve daha uzun vadeli döviz hesabı zarurî karşılık oranı ise yüzde 19 oldu.

Merkez Bankası, bankaların menkul değer tesisi uygulamasında da değişiklik yaptı. Değişikliğe nazaran, vadesi gelen kur muhafazalı mevduat hesaplarını standart TL mevduata dönüştürme gayesi getirildi.

Bu bahisteki kriterleri tutturamayan bankalar ek menkul değer tesisine mecbur olacak.

TCMB hususa dair açıklama yaptı

Alınan yeni kararlarla ilgili Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada şu sözler kullanıldı:

“Para Siyaseti Heyeti’nin 20 Temmuz 2023 tarihli kararında makro finansal istikrarı güçlendirecek ve piyasa düzeneklerinin fonksiyonelliğini artıracak sadeleşme sürecinin kademeli olarak devam edeceği tabir edilmiştir.

Sadeleşme süreci kapsamında yabancı para mevduattan kur muhafazalı mevduata dönüşüm amacı uygulamasına ve TL hissesine nazaran menkul değer tesis ve zarurî karşılık uygulamasına son verilmiştir.

Yapılan düzenlemelerle Türk lirası mevduatlar artarken, kur muhafazalı hesaplardan Türk lirası mevduata geçiş sağlanarak kur muhafazalı mevduatın azaltılması gözetilmektedir.

Böylece, Türk lirası vadeli mevduat desteklenerek makro finansal istikrarın güçlendirilmesine katkı sağlanması amaçlanmaktadır.

Bu kapsamda, Merkez Bankasınca kur müdafaa dayanağı sağlanan hesaplardan Türk lirası hesaplara geçiş ve kur muhafazalı hesapların aşikâr oranda yenilenmesinin hedeflenmesine,

Kur müdafaası bulunmayan Türk lirası hissesi düzeyinde artış gayesine geçilmesine, karar verilmiştir.

Sadeleşme süreci ve kur muhafazalı mevduatın Türk lirası mevduata geçişine ait adımlar Para Siyaseti Heyeti’nin ilan ettiği unsurlar doğrultusunda devam edecektir.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.