Mahmure Hanım’ın İsmi Bu Atölyede Yaşayacak

Mahmure Hanım’ın İsmi Bu Atölyede Yaşayacak

ABONE OL
Kasım 24, 2022 02:12
Mahmure Hanım’ın İsmi Bu Atölyede Yaşayacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Karşıyaka’nın kültür sanat kenti kimliğini güçlendirmek hedefiyle çeşitli faaliyetler üreten Karşıyaka Belediyesi, kente bir merkez daha kazandırdı. İsmini ‘Karşıyakalı’ müziğindeki nağmeleriyle hafızalara kazınan sinema ve ses sanatkarından alan Mahmure Handan Hanım Müzik Aletleri Üretim Atölyesi Girne Kültürpark’ta açıldı.

Çocuklar ve yetişkinler için atölyelerin gerçekleştirileceği, geri dönüşümlü materyaller ile müzik aletlerinin yapılacağı atölyenin açılışı Karşıyaka Spor Kulübü’nün kuruluş yıl dönümü olan 1 Kasım’da gerçekleştirildi. Türkiye’nin tek bayan kanun imalcisi Burçin Bayar Babaoğlu, geri dönüşüm müzik aleti ile iştirakçilere küçük bir konser verdi; İzmir Marşı’nı seslendirdi. Birebir vakitte merkezde eğitimler de verecek olan Babaoğlu, açılışta yaptığı konuşmasında Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay ve eşi Öznur Tugay’a takviyelerinden dolayı teşekkür etti.

“HAYALLERİMİN PEŞİNDEN KOŞTUM”

Kadınların vazgeçmeden hayallerinin peşinden koşması gerektiğini vurgulayan Babaoğlu, “Bu atölye tüketen bir kuşakla üretmeyi amaçlamak için yapılmış bir atölye ve biz burada tüketmek yerine üreteceğiz. Müzik aletleri üretiminde büsbütün atık materyaller kullanıyorum ve bunların hepsi sahnede, konserde kullanılabilecek profesyonel enstrümanlar. Bana evvel marangoz mu olacaksın, bayansın erkek işine karışma dediler, herkesin bakış açısı çok farklıydı. Konservatuarda okumak benim tek hayalimdi, sağ olsun ailem de beni sonuna kadar destekledi. Girdiğim 5. imtihanda kazandım, 5 yıl da okulum sürdü ve 10 yıllık bir emeğin sonucu Türkiye’nin ve dünyanın tek bayan kanun üretim ustası oldum. Bu benim için çok büyük bir onur, hiçbir bayan hayallerinden vazgeçmemeli; hayallerinin peşinden koşmalı” dedi.

“GURUR DUYUYORUZ”

Konuşmanın akabinde merkeze ismi verilen sanatçı Mahmure Handan Hanım’ın özgeçmişi okundu. Mahmure Handan Hanım’ın aile fertleri ismine konuşma yapan Özgür Yiyici de teyzesinin şahsî hayatı ve mesleği hakkında bilgi verdi. Konuşmasında Mahmure Handan Hanım’ın hem seslendirdiği hem de şahsen bestelediği ‘Karşıyakalı’ müziğinin Süreyya İplikçi’nin biricik kızı Masume Muşkara’ya yazıldığının bilgisini verdi. Yiyiyci bu bilgiye aile büyükleri sayesinde ulaştığını da ekledi.

Aile olarak çok gururlu ve memnun hissettiklerini lisana getiren Yiyici, “Teyzemizin isminin kendi meslek ömrü ile bu kadar örtüşen bir merkezde ölümsüzleştirilmiş olması ailemiz ismine büyük bir gurur kaynağı. Başta Karşıyaka Belediye Başkanı’mız Cemil Tugay olmak üzere bunda emeği geçen herkese ailemiz ismine teşekkürü borç bilirim. Bu açılışın Karşıyaka Spor Kulübü’nün kuruluşunun 110. yılına denk gelmesi bu öykünün hala devam ettiğini, bir satır daha eklendiğini gösterir. Bu satırı eklediğiniz çok teşekkür ederim” diye konuştu.

“BİZ CUMHURİYET’İN EVLATLARIYIZ”

Karşıyaka Spor Kulübü’nün Cumhuriyet kıymetleri ile bütünleşmiş bir kulüp olduğunu lisana getiren Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, açılışta yaptığı konuşmada şu tabirlere yer verdi: “Bugün 1 Kasım, Karşıyaka için çok özel bir gün zira Karşıyaka Spor Kulübü’müzün kuruluş günü. Biz bu açılışı bilerek ve isteyerek bugün gerçekleştirdik zira Karşıyaka, Karşıyakalı müziği ve Karşıyaka Spor Kulübü ile hiçbir vakit ayrılmayacak, bütünleşmiş bir kenttir. Bugün tıpkı vakitte saltanatın kaldırılışının ve harf ihtilalinin de yıl dönümü, böylesine özel bir gün. Bizim için bugün içinde yaşadığımız kentin gerçek kimliğini bulması, Türk milletinin gerçek kimliğini bulması, bu toprakların hak ettiği gerçek sahiplerine teslim edilmesi, Kurtuluş Savaşı ve akabinde Cumhuriyet’in ilanı ile başlayan bir öyküdür. Biz bu Cumhuriyet’in evlatları olmaktan gurur duyuyoruz. Bu kıssa Mustafa Kemal Atatürk ile başlayan bir öykü; natürel ki gerisinde onun üzere düşünen, onun üzere hisseden koca bir millet de var. Doğduğumuzdan itibaren bize özgüvenimizi kaybettirmek, milletimizin asaletini hissetmemize adeta pürüz olmak isteyenlere karşı biz bugün Atatürk’ü, onun kurduğu Cumhuriyet’i, saltanatı kaldırmasını, harf ihtilalini yapışını ve birebir vakitte bu ülkenin sanatına ve sanatkarına sahip çıkışını hatırlıyoruz; bununla gurur duyuyoruz. Bu gurur hissinde birleşmemiz gerektiğine inanıyorum.”

“BU MÜZİK İÇİMİZDE ÇİÇEKLER AÇTIRIR”

‘Karşıyakalı’ müziğinin her Karşıyakalı için çok özel olduğunu vurgulayan Lider Tugay konuşmasına şöyle devam etti: “Karşıyaka Spor Kulübü kurulduğu günden itibaren Cumhuriyet’in, kurtuluş gayretinin, Türkiye ülküsünün her vakit bir kesimi olmuştur. Yalnızca bir spor kulübü değil bir kültürdür, kültür kurumudur; bu kentteki her beşerde izler bırakmıştır. Bu ne ekibinin hangi ligde oynadığı ile ilgilidir ne de sportif muvaffakiyetle, bu değişiktir. Karşıyaka da her sokağıyla, caddesiyle böyledir. İşte Handan Hanım bu nedenle bizim için çok kıymetlidir. Onun sesi, Karşıyakalı müziğindeki sesi bizim için duyduğumuz en hoş seslerden biridir. O şarkıyı duyduğumuzda içimizde bir çiçek açar, diğer dünyalara gideriz ve orada biz hayata her vakit umutla bakarız. Sevgili Burçin Bayar Babaoğlu genç bir sanatçı arkadaşımız, bir kültür insanı; Karşıyaka ve Karşıyaka Belediyesi’ni çok hoş temsil etti. Umarım burada çok hoş işler yapılacak.”

Açılışa Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay ve eşi Öznur Tugay, Cumhuriyet Halk Partisi Karşıyaka ilçe yöneticileri, meclis üyeleri, Mahmure Handan Hanım’ın aile fertleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.