Konuttan Çalışma Damar Hastalıkları Riskini Yükseltiyor

Konuttan Çalışma Damar Hastalıkları Riskini Yükseltiyor

ABONE OL
Kasım 24, 2022 00:42
Konuttan Çalışma Damar Hastalıkları Riskini Yükseltiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AXA Sigorta’nın Marmara Üniversitesi ile gerçekleştirdiği “Pandemi Devrinde Meskenden Çalışanlarda Kalp-Damar Sıhhati Riskleri Araştırması” Sonuçları Yayınlandı:

AXA Sigorta’nın, Marmara Üniversitesi Hipertansiyon ve Ateroskleroz Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi

(HİPAM) ile gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçlarına nazaran, pandemi devrinde hayatımıza girerek yaygınlaşan meskenden çalışma sistemi, gerekli ömür şekli değişiklikleri yapılmadığı takdirde değerli sıhhat meselelerine yol açabiliyor. Pandemi periyodunda meskenden çalışmaya başlayan beyaz yakalılarla gerçekleştirilen araştırma, yeni bir çalışma formu olarak ortaya çıkan meskenden çalışmayla ilgili kıymetli bulgular sunuyor.

Türkiye’nin öncü sigorta şirketi AXA Sigorta, Marmara Üniversitesi’ne bağlı HİPAM ile pandemi periyodunda gerçekleştirdiği sıhhat araştırmasının sonuçlarını yayınladı. Pandemi devrinde meskenden çalışmaya başlayan beyaz yakalılarla gerçekleştirilen araştırmada, çalışanların pandemi öncesindeki ve pandemi devrindeki temel birtakım kalp-damar sıhhati parametreleri ve birebir periyotta sıhhatle ilgili tavır ve davranışları incelendi. Araştırma sonucu elde edilen bulgular, yakın gelecekte daha da yaygınlaşması beklenen “home office” çalışma formunun hayat usulünde gerekli değişiklikler yapılmazsa ferdi sıhhat için yarattığı risklere dair çarpıcı sonuçlar sunuyor.

Beden Kitle İndeksinde Artış Gözleniyor

Bireyleri ve toplumun genelini ilgilendiren risk faktörlerine ait yaptığı ve kamuoyuna sunduğu araştırmalarla sorumluluk alan bir sigortacılık anlayışı ortaya koyan AXA Sigorta’nın HİPAM iş birliğiyle gerçekleştirdiği araştırma, konuttan çalışmanın sebep olduğu hareketsizlik ve öbür hayat stili ögelerinin bireylerde “pre-obezite” olarak isimlendirilen bir düzeyde kilo sorunlarına yol açtığını belirtiyor. Araştırmada, iştirakçilerin ofis bazlı çalıştıkları pandemi öncesi periyoda nazaran kan yağlarında da artış gözlemleniyor. Bulgular ortasında ayrıyeten, esnek çalışma şartları nedeniyle çalışanların dinlenmek için kâfi vakit ayırmayı ihmal etmelerine ve bunun sebep olabileceği sıhhat sıkıntılarına da dikkat çekiliyor.

AXA Sigorta CEO’su Yavuz Ölken söz konusu araştırmayla ilgili şunları söyledi:“Dünyamızda insanların muhtaçlıkları da süratle değişiyor. Bu değişimler karşısında ortaya çıkan risk ögelerini tespit ederek bireylerin ve ilgili aktörlerin bunlarla ilgili tedbir almalarını sağlamak, AXA olarak sigortacılık anlayışımızın bir gereği. Sıhhat branşında sunduğu eser ve hizmetlerle öne çıkan ve önleyici sıhhat hakkında farkındalık yaratmaya çalışan bir sigorta şirketi olarak, sıhhat alanında bedel yaratacak araştırmalara dayanak vermeyi ayrıyeten önemsiyoruz.”

Marmara Üniversitesi Hipertansiyon ve Ateroskleroz Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi yöneticisi Prof. Dr. Ali Serdar Fak raporla ilgili olarak şunları söyledi: “Covid-19 pandemisinde çok büyük can kayıpları yaşadık; toplumsal, ekonomik, kültürel hayatımız etkilendi. Farklı yaş ve meslek kümelerinde daha evvel hiç bilmediğimiz meselelerle da yüz yüze geldik. Biz de Marmara Üniversitesi Hipertansiyon ve Ateroskleroz Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi (HİPAM) olarak tam kapanma devrinde “Home Office” (Evden / Uzaktan) çalışmanın beyaz yakalılarda kalp sıhhati üzerindeki tesirlerini araştırdık. Konuttan çalışma sisteminin obezite meseleye yol açması toplum sıhhati açısından çok değerli. Zira yalnızca obezite nedeniyle kalp damar hastalığına bağlı vefatlar 1,5-2 kat oranında artabiliyor. AXA Sigorta’ya projeye şartsız takviyeleri için teşekkür ederiz.

“Pandemi Devrinde Meskenden Çalışanlarda Kalp-Damar Sıhhati Riskleri Araştırması”nda öne çıkan öteki datalar ise şöyle:

  • Katılımcıların genelinin, konuttan çalışma devrinde kilo aldığı, beden kitle endeksinin yükseldiği ve pandemi öncesindeki “normal kilo” kategorisinden “pre-obez” kategorisine geçiş yaptığı gözlendi.
  • Evden çalışma devrinde iştirakçiler, haftada ortalama 7 saat daha fazla çalıştı. Bu mühlet de haftada fazladan bir iş günü çalıştıkları manasına geliyor.
  • Vücut kitle indeksi artış riskinin bayanlarda ve yalnız yaşayanlarda daha fazla, ailesiyle birlikte yaşayanlarda ve sistemli idman yapanlarda ise daha az olduğu ortaya çıktı.
  • Evden çalışma periyodunda her iki iştirakçiden birinde ek bir sıhhat şikayeti meydana geldi.
  • Çeşitli zorluklara ve sıhhat risklerine karşın çalışanlar ortasında konuttan çalışma uygulamasından memnuniyet oranının yüksek olduğu gözlendi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.