DOLAR 23,3860 1.18%
EURO 25,2104 0.35%
ALTIN 1.473,630,88
BITCOIN 618908-0,53%
İstanbul
22°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Konuşma bozukluğu yaşayan çocuk akran zorbalığına maruz kalabiliyor

Konuşma bozukluğu yaşayan çocuk akran zorbalığına maruz kalabiliyor

ABONE OL
Kasım 24, 2022 03:06
Konuşma bozukluğu yaşayan çocuk akran zorbalığına maruz kalabiliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kendiğilinden düzelmiyor, müdahale şart!

Artikülasyon bozukluğu, yarık dudak yahut damak üzere yapısal anomali, nörolojik/gelişimsel bozukluklar, işitme kaybı ve öbür nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Bozukluk olduğu için bireyin kendi ana lisanına ilişkin konuşma seslerini eksik yahut kusurlu üretmek durumunda kaldığını belirten uzmanlar, düşük anlaşılırlığın bireyde toplumsal ve duygusal gelişimi etkilediğini tabir ediyor. Lisan ve Konuşma Terapisti Ayşe Buse Saraç, artikülasyon bozukluğunun zaten düzelmediğini ve erken müdahalenin kritik değere sahip olduğunu vurguluyor. Saraç, artikülasyon bozukluğu olan çocukların akran zorbalığı ile müsabaka ihtimalinin de yüksek olduğuna dikkat çekiyor.

Üsküdar Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Fakültesi Öğr. Gör. Ayşe Buse Saraç, artikülasyon bozukluğuna yol açan faktörler ile birey hayatında yol açtığı meselelere değindi ve gelecekteki hayatı olumsuz etkilememesi için değerli tavsiyelerde bulundu.

Konuşmanın anlaşılmasını zorlaştırıyor

Artikülasyon bozukluğunun bireyin konuşma seslerini üretirken zahmet çekmesi ile karakterize olduğunu belirten Lisan ve Konuşma Terapisti Ayşe Buse Saraç, kelamlarına şöyle devam etti:

“Bozukluk olduğu için birey kendi ana lisanına ilişkin konuşma seslerini eksik yahut yanılgılı üretir. Artikülasyon bozukluğu, yapısal anomali (yarık dudak yahut damak), nörolojik/gelişimsel bozukluklar, işitme kaybı ve başka nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Tıpkı vakitte rastgele bir nedene bağlı olmaksızın da görülebilir. Bu doğrultuda ‘kapı’ yerine ‘tapı’ yahut dondurma yerine ‘donduyma’ üzere farklı kusur tipleri görülebilir. Bu tip yanlışlar dinleyiciler tarafından konuşmanın anlaşılmasını sekteye uğratabilir. Bu nedenle erken çocukluk devrinde konuşma sırasında eksik yahut kusurlu üretimlerin ebeveynler tarafından fark edilmesi ve vakit kaybetmeden lisan ve konuşma terapistine başvurulması gerekiyor.”

Çevre ile irtibattan kaçınıyorlar

Bireydeki konuşma bozukluğundan ötürü anlaşılır olmasının zorlaştığını tabir eden Saraç, “Düşük anlaşılırlık birebir vakitte toplumsal ve duygusal gelişimi etkileyebilir. Anlaşılırlığı düşük olan birey, etrafında yer alan başka şahıslarla bağlantıya girmekten kaçınabilir. Erken çocukluk devrinde artikülasyon bozukluğuna sahip olan çocukların akran zorbalığıyla karşılaşabilme ihtimali yüksektir. Bu duruma paralel olarak akran etkileşimi de sekteye uğrayabiliyor. Birebir vakitte artikülasyon bozukluğuna sahip olan çocuklar ilerleyen devirlerde okuma – yazma sürecinde zorluklarla karşılaşabiliyor.” dedi.

Erken müdahale gerekiyor

Artikülasyon bozukluklarının bizatihi düzelmediğini vurgulayan Lisan ve Konuşma Terapisti Ayşe Buse Saraç, “Bu bağlamda artikülasyon bozukluğunda erken müdahale kritik kıymete sahiptir. Kusurlu yahut eksik üretilen sesler için vakit kaybetmeden lisan ve konuşma terapistine başvurulması gerekiyor. Aksi taktirde uzun müddettir yanlış yahut eksik üretilen konuşma seslerini amaç ses üretime yaklaştırmanın daha fazla vakit aldığını söyleyebiliriz. Bilhassa erken çocukluk devrinde artikülasyon sıkıntılarına ait teşebbüsler, ebeveyn dayanağı alarak yürütüldüğünde daha başarılı sonuçlar elde edilmesine yardımcı oluyor.” tabirlerini kullandı.

Önce kusurlu ve eksik sesler belirleniyor

Saraç, lisan ve konuşma terapistleri tarafından yapılan informal ve formal değerlendirmeler sonucunda bireyin konuşma seslerine ait yaşamış olduğu yetersizliğin artikülasyon bozukluğu ile karakterize olup olmadığının belirlendiğini belirtti ve kelamlarına şöyle devam etti:

“Ardından artikülasyon bozukluğu olan bireyin yanlışlı yahut eksik ürettiği sesler belirlenerek terapi programı da bireyin gereksinimlerine nazaran ferdi olarak oluşturulur. Bu kapsamda gaye sese ait sesletim davranışının fark edilmesi ve eski sesletim davranışının değiştirilmesi sağlanır. Gaye sesin başarılı üretimine paralel olarak elde edilen sonuçlar sözcük, sözcük öbeği ve cümle içinde üretilir, aktiviteler ve mesken çalışmaları ile günlük konuşmaya genellenir. Ebeveynler, çocukların klinik ortamın dışında devam eden çalışmalarında kıymetli bir rol oynarlar.”

Göz arkası edilen sıkıntılar hayatı etkileyebilir

Çocukların tipik olarak konuşma seslerini gelişimsel bir sırayla edindiklerini belirten Lisan ve Konuşma Terapisti Ayşe Buse Saraç, “Araştırmalar 4 – 4,5 yaş aralığındaki çocukların ana lisanı kapsamında yer alan sesleri yanlışsız üretmesi gerektiğini ve konuşmalarının ebeveynleri dışındaki şahıslar tarafından da anlaşılması gerektiğini vurguluyor. Belirtilen yaş aralığından itibaren görmezden gelinen artikülasyon problemleri yetişkinlik devrine kadar devam edebilir. Bu durum bireyin mesleksel, toplumsal ve akademik hayatını sekteye uğratabilir.” ikazını yaptı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.