Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Milletlerarası Programla Öğrencilerine Dünyanın Kapılarını Açıyor

Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Milletlerarası Programla Öğrencilerine Dünyanın Kapılarını Açıyor

ABONE OL
Kasım 24, 2022 02:30
Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Milletlerarası Programla Öğrencilerine Dünyanın Kapılarını Açıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hemşirelik Eğitiminde Akreditasyon Komisyonu’nca (ACEN)

uluslararası denkliğe kıymet görülen Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi, Türkiye’de bu alanda dünya standartlarında eğitim veren tek program olmayı sürdürüyor. Programın ACEN denkliği bu yıl azami müddet olan 8 yıl boyunca 2030 yılına kadar yenilendi. Fakültenin Dekanı Prof. Dr. Ayişe Karadağ hemşirelik eğitiminde akreditasyonun, bu kurumda yetişen hemşirelerin topluma kaliteli bakım ve sıhhat hizmeti sunmak için gerekli bilgi ve marifete, insani bedel ve tavırlara sahip olduğu manasına geldiğini, sıhhatimizi bu sayede onlara inançla emanet edebildiğimizi paylaştı.

Klinik ve akademik çalışmalarıyla Türkiye’nin sıhhat bölümüne ve dünyadaki araştırmalara kıymetli katkılarda bulunan Koç Üniversitesi, hemşirelik alanında da öğrencilerine milletlerarası standartlarda eğitim sunmaya devam ediyor. Bu alanda dünyanın en esaslı kurumlarından biri kabul edilen Hemşirelik Eğitiminde Akreditasyon Komisyonu(Accreditation Commission for Education in Nursing-ACEN) denkliğini azami müddet olan 8 yıl için 2030 yılına kadar yenileyen Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi, alanında fark yaratıyor. Eğitim kurumlarının uzun soluklu çalışmalarla başvurduğu ACEN denkliğini birinci olarak 2016-2022 yılları ortasında almaya hak kazanmıştı.

Hemşirelik alanındaki eğitimin kalitesini artırmaya yönelik faaliyetleriyle tanınan ACEN, üniversitelerin milletlerarası alandaki denkliğine dair bağımsız bir kıymetlendirme sağlıyor ve kaliteli eğitim için gerekli görülen bir dizi milletlerarası standardı yerine getiren hemşirelik programlarına bu akreditasyonu veriyor. Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi, Türkiye’de ACEN’in akredite ettiği birinci ve tek akademik kurum olma özelliği taşıyor.

Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi’nin ACEN denkliğine uygun görülmesinde müfredattan idare kapasitesine birçok faktörün katkısı bulunuyor. ACEN’in altını çizdiği ögeler ortasında fakültenin hedeflenen eğitim düzeyini karşılarken Vehbi Koç Vakfı’ndan aldığı dayanakların rolü ve bu sayede sergilediği güçlü konum ile öğrencilerin, müfredattan eğitim imkânlarına kadar birçok alanda karar verme süreçlerine iştiraki öne çıkıyor.

Türkiye’de sırf Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi’nin sahip olduğu ACEN akreditasyonu, tüm lisans eğitiminin memleketler arası kriterlere uygunluğu sayesinde programdan mezun olan öğrencilere dünyanın yeni kıymetlendirme ölçütleriyle eşgüdümlü ilerleme imkânı da veriyor. ACEN akreditasyonunun 8 yıl müddetle garanti altına alınmasıyla, Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi mezunları lisansüstü eğitim, fon müracaatları ve meslek edinme bahislerinde dünyadaki şimdiki gelişmeleri daha âlâ takip edebilecek ve bu sayede memleketler arası kurum ve kuruluşlara müracaatta kıymetli avantajlara sahip olabilecekler.

Dünya Sıhhat Örgütü’nün Raporuna Nazaran Dünyada Ek Hemşire Gereksiniminin 10 Milyona Yaklaşması Bekleniyor

Dünya Sıhhat Örgütü ve Milletlerarası Hemşireler Konseyi’nin “Dünyada Hemşireliğin Durumu Raporu”na nazaran, 2030 yılına kadar dünyada 6 milyon hemşireye daha gereksinim duyulacağını belirten Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayişe Karadağ, Covid-19 pandemisiyle bu sayının 10 milyona ulaştığına dikkat çekti. Prof. Dr. Ayişe Karadağ şu değerlendirmelerde bulundu: “Hemşireler pandemi sürecinde, toplumun sıhhatini korumak için kendi sıhhatlerinden fedakârlık ederken tecrübeli ve uzman hemşire muhtaçlığı birçok ülkenin öncelikleri ortasında yer aldı. ABD, Almanya, İngiltere üzere gelişmiş ülkeler başta olmak üzere, birçok ülke bu süreçte bir yandan hemşirelik okulu sayılarını, program kontenjanlarını artırmayı planlarken bir yandan da akut bir tahlil olarak, gelişmekte olan ülkelerden hemşire ithal etme ve denklik süreçlerini kolaylaştırma yoluna gitti.”

Prof. Dr. Ayişe Karadağ taban şartları milletlerarası kuruluşlarca belirlenen hemşirelik eğitiminin laboratuvar, hastane altyapısı, nitelikli öğretim elemanı gerektiren değerli bir süreç olduğuna dikkat çekti. Ayrıyeten gelişen teknoloji ve uzayan insan ömrüyle birlikte hemşirelerin yalnızca hastanelerde değil meskende bakım, huzurevleri, hayat merkezleri de dahil olmak üzere insanın bulunduğu her ortamda komplike sıhhat sıkıntılarına, insan odaklı, delile dayalı ve maliyet faal bir bakış açısıyla her daim yeni tahliller üreten bir bakım vermelerinin zorunlu olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Ayişe Karadağ bu türlü bir sıhhat hizmetinin ise fakat kâfi ve uzman hemşirelerin yetiştirilmesi ile mümkün olabileceğinin altını çizdi.

Prof. Dr. Ayişe Karadağ kelamlarına şöyle devam etti: “Hemşirelik eğitim programının akredite edilmesi, eğitiminizin niteliğinin ulusal yahut memleketler arası yetkili kurumlarca uygun yapılandırılmış kıymetlendirme süreçlerine ve sunduğunuz delillere dayalı olarak onaylandığını ve belgelendiğini gösterir. Öteki bir deyişle hemşirelik eğitiminde akreditasyonun manası, topluma bu eğitim kurumundan yetişen hemşireler kaliteli sıhhat bakım hizmeti sunmak için gerekli bilgiye, marifete, insani bedellere ve tavırlara sahiptir, güvenerek sıhhatinizi emanet edebilirsiniz, bildirisini verir. Altı standart açısından kıymetlendirme yapan ACEN, fakültemizin “Misyon, Vizyon ve Yönetimi”, “Öğretim Elemanı ve İdari Çalışanların Nitelik, Yetkinlik ve Daima Gelişimleri”, “Öğrenci Süreçleri”, “Uyguladığı Müfredatın Yeniliği, Kapsamı ve Daima Güzelleştirme Kriterleri”, “Öğrenci Niteliği ve Öğrencilere Sunulan Kaynaklar” ve “Programın Çağdaş, Daima, Objektif ve Uygun Yollarla Değerlendirilmesi” kriterleri açısından memleketler arası standartları karşıladığını onaylamıştır. Bu onay ve akreditasyon dokümanı adeta inançlı hasta bakımı verecek hemşireler yetiştirildiğinin garantisidir. Belirtmek isterim ki, ACEN kıymetlendirme komitesinin raporunda en güçlü bulunan taraflarımızın başında, Vehbi Koç Vakfı’nın fakültemize ve öğrencilerimize sağladığı şartsız takviye gelmektedir. Bu vesileyle Sayın Semahat Arsel’e ve Vehbi Koç Vakfı’na bize sağladıkları tüm imkanlar için teşekkür ederiz.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.