Hayvancılık

Karadeniz Birlik 120 milyon TL ayçiçeği ödemesi yaptı

Karadeniz Birlik Genel Müdürü Ünal Erarslan, bu sene 50 bin ton ayçiçeği ve 500 ton soya ürünü için üreticilere 120 milyon lira ödeme yapıldığını belirtti.

Ünal Erarslan, Tarım ve Orman Bakanlığı ‘nın daha önce açıkladığı kilogram başı 2,50 TL fiyat ile Karadeniz Birlik bu sene ayçiçeği ve soya ürününü üreticilerden satın aldı. Ayrıca Erarslan, Karadeniz Birlik ‘in bu sene tüccar ve sanayici alıcıların bu fiyat da altında alım yapması veya piyasaya girmemeleri yüzünden düşünülenden daha fazla bir alım yaptığını belirtti. Erarslan, “Bu durum karşısında mali açıdan ortaya çıkan sorun kısa sürede aşıldı. Ürün bedellerinin tümü, yaklaşık 50 bin ton ayçiçeği ve 500 ton soya ürünü için 120 milyon lira üreticilere ödeme yapıldı.

Ülkemizde yağlı tohum ihtiyacının 3 ‘te 2 ‘si ithal yolla karşılanmakta. Bunun derhal yerli kaynaklardan giderilmesi gerekmekte. Ülke olarak dışarıya harcadığımız paranın yağlı tohumlar ve bunların yan ürünlere harcanması üzüntü vericidir. Türkiye, başta Ayçiçeği ve tüm yağlı tohum bitkilerinin üretilebilmesi için ülkemizin topraklarına buna müsait. Bu yüzden yağlı tohum üretimini derhal artırarak her türlü yatırım planı ve tedbir hayata geçirilmelidir. Devletimiz, primleri daha da yükselterek üreticileri teşvik edebilir” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı