Hayvancılık

Hastalıktan Ari İşletme Desteği Ödemeleri

Tarım ve Orman Bakanımız Sn. Dr. Bekir Pakdemirli Hastalıktan Ari İşletme Desteği Ödemeleri nin bugün saat 18:00'dan sonra ödenmeye başlayacağını söyledi.

 

Hastalıktan Ari İşletme Desteği Ödemeleri Çerçevesinde 435 işletmeye, 148 bin 178 baş hayvan için toplam 39,4 milyon TL ödeneceğini duyurdu.Tüm çiftçilerimize hayırlı olsun.

Birim Fiyatları​

Hastalıktan Ari İşletme Desteği Birime Destek (TL/Baş)
Hastalıktan ari işletmedeki sığır450
Onaylı Süt Çiftliği Desteği (ilave) 80

​Başvuru Süreçleri

Büyükbaş ve Küçükbaş hayvancılıkta sıklıkla görülen sığır tüberkülozu, sığır, koyun, keçi brusellozu ile mücadele edilebilmesi ve hayvancılığın devam edilebilirliğinin sağlanması, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlardan insanlara bulaşabilecek hastalıkların halk sağlığını negatif yönden etkilememesi için ari işletme desteğinin uygulanmaktadır. Sağlıklı, verimli ve kaliteli hayvancılık yapılabilmesi için önemli bir unsurdur.

Sağlık sertifikasına sahip olan süt sığırı işletmelerinde beslenen hayvanların, damızlık boğalar haricindeki, 6 ay’dan büyük erkek hayvanlar dışında, tüm sığırlar için ari işletme desteklemesi yapılmaktadır.

Ari sığır başına ödeme miktarı ari hayvan başına 400 TL olup, 500 başa kadar tam olarak, 501 baş ve fazlası için ise % 50’sine karşılık gelen fiyatın ödenmesi suretiyle uygulanmaktadır.

Her iki hastalıktan menfi bulunan işletmeler için il müdürlüklerince Hastalıktan Ari İşletmeler İçin Sağlık Sertifikası hazırlanır. Destekleme ödemesinin sağlanabilmesi için Hak Ediş Belgesi düzenlenir ve bir nüshası Hastalıktan Ari İşletme Sertifikası ile beraber Tarım Ve Orman Bakanlığına gönderilir.​

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı