Hayvancılık

Çiftçilere meyve fidanı dağıtıldı

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından finanse edilen ve Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce yürütülmekte olan “Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi” kapsamında çiftçilere meyveciliği geliştirmek hedefiyle ceviz, limon, kiraz, badem ve karadut fidanı dağıtıldı.

Konu ile ilgili İl Tarım ve Orman Müdürü Dr.Muhammet ANGIN şu açıklamayı yaptı: “Bulancak ilçemizde 2 dekar ceviz bahçesi ve 12 dekar limon, Tirebolu ilçemizde 10 dekar ceviz bahçesi ve 5 dekar limon, Güce ilçemizde 4 dekar ceviz bahçesi, Dereli ilçemizde 30 dekar ceviz bahçesi, Çamoluk İlçemizde 107 dekar ceviz bahçesi, 10 dekar kiraz bahçesi, 20 dekar badem bahçesi, 20 dekar kuşburnu ve 10 dekar karadut bahçesi, Espiye ilçemizde ise 1 dekar ceviz bahçesi tesis edilmiştir. GİRKAP projesi kapsamında yer alan bölgelerde dağıtımı yapılan sertifikalı meyve fidanlarının verim özellikleri ve çeşitleri şöyledir;

Limon fidanları, bölgemizdeki iklim yapısı ve toprağına uygun şekilde soğuğa dayanıklı üç yapraklı anaç üzerine aşılanmış Mayer çeşididir ve ilk yıldan itibaren meyve vermektedir. 4. yılında ise ağaç başına yaklaşık 90 kg ürün vermektedir.

Ceviz fidanları ise ilkbahardaki erken donlarından zarar görmeyen ve geç çiçek açmakta olan Fernor ve Chandler çeşitleridir. Chandler, 1000 m yüksekliğin altında yer alan bölgelerde yetişmektedir. 1000 m yüksekliğin üzerinde bulunan bölgelerde ise Fernor çeşidi ile kurulan bahçelerde verim yaşlarında dönüm başına yaklaşık 600 kg ürün elde edilebilmektedir” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı