Hayvancılık

Bilim İnsanları Şokta

Bilim insanları geçtiğimiz günlerde bulunan bir canlı nedeni ile şok durumda.

Rusya’nın oldukça uzağında bulunan ve Rusya’nın doğusunda bulunan Yakutistan Ülkesinde bulunan bir hayvan türü oldukça şaşkınlık yarattı. Bilim insanları bu denli şoka sokan şey ise hayvanın türü değil hayvanın 18 bin yıllık bir hayvan olması nedeniyle şok yaşadılar.

Çünkü hayvan 18 bin yıl önce ölmüş fakat günümüze kadar hiçbir bozulma yaşamadan gelmeyi başarmış. Hayvanın tüy renkleri, ağzında bulunan dişlerine kadar herhangi bir bozulma ya da çürüme yaşanmamış. Hayvan 18 bin yıl önceye ait fakat daha dün yaşamını yitirmiş gibi durması bilim insanlarını ciddi bir şok yaşamasına neden oldu.

Soğuktan Korunmuş Olabilir

Hayvanın ne tür olduğu henüz bulunamadı. Yapılan ilk testlere rağmen hayvanın bir kurt soyundan mı yoksa köpek soyundan mı olduğu net olarak belirlenemedi. Bununla ilgili çalışmalar sürerken hayvanın nasıl bu şeklide korunduğu da merak konusu oldu. Bazı bilim adamları hayvanın soğu hava nedeni ile korunduğunu söyledi. Bu ihtimalin gerçeklik payı var çünkü Yakutistan ülkesi oldukça soğuk bir ülke ve yaz aylarında en yüksek sıcaklık olarak en fazla eksi 34 derece olabiliyor.

Fakat bazı bilim adamları ise 18 bin yıllık koruma için sadece soğuğun yetersiz bir ihtimal olduğunu savunuyor. Evet, soğuk bozulmasına engel olabilir fakat söz konusu 18 bin yıl geçen zaman bu nedenle soğuk tek başına yeterli değil açıklamaları yapıldı. Hayvan üzerinde incelemeler hala devam ediyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı