Hayvancılık

ABD ‘den “Türk Vişnesi” İhracatına Soruşturma Açıldı.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Ticaret Bakanı Türkiye'nin  Amerika' ya 2018 yılında piyasa değerinin yüzde 541 ila yüzde 648 altında 1, 2 milyon dolarlık kuru vişne ihracatı yaptığını duyurdu.

Amerika Ticaret Bakanlığına, Amerikalı ticaret firmalarının doğrultusunda oluşturulan komite, şikayeti sundu.

Amerika’nın Ses’i sitesinde yer alan habere göre bakanlıktan yapılan açıklamada, Türkiye’nin 2018 yılında Amerika’ya piyasa değerinin yüzde 541 ila yüzde 648 altında 1,2 milyon dolarlık  kuru vişne ihracatı yapıldığını belirtti.

Türkiye’nin vişne kurusu ihracatında adil rekabet ve mahkum piyasa değerlerine uymadığını, bu kararlara ihlal ettiğine ilişkin soruşturma, Amerika’nın Trump yönetiminin başladığı 2017 yılından bu yana aldığı şikayetlerin 187 tanesinden sadece bir tanesi.

Şikayette, Amerikalı üreticilerin ve ürünlere karşı rekabet gücünü korumak amacıyla başlatıldığı, Trump yönetiminin konuya yönelik hassasiyetine de vurgu yapılıyor.

ABD Uluslararası Ticaret komitesi tarafından, 2020 Ocak ayında değerlendirmeye alınacak. Bu şikayet Türkiye’nin aleyhine olursa, gümrük vergileri hemen devreye sokulacak. Ancak Ticaret Komitesi, lehine bir karar çıkarırsa hiçbir yaptırım ve cezai işlem uygulanmayacak.

Yerli Üretici İflasın Eşiğinde!

Amerika Birleşik Devletinin kiraz ve vişne üretiminin en yaygın olduğu Michigan eyaletinde Türkiye’den gelen kuru vişneler sebebiyle bir çok üreticinin elinde ürün kaldığı ve çürüdüğü için iflas ettikleri öne sürülüyor.
Türkiye Uluslararası Ticaret Komitesinin ocakta vereceği kararı bekliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı