Hayvancılık

50 Yıl önce Balıkesir’de Hobi Diye Başlayan Mandalina Üretiminden Dev Bir Sektör Çıktı

Balıkesir'in Havran ilçesinde 1970 yılından bugüne Rize'den getirilen fidanlarla ekilen mandalinalar  dev bir sektör haline geldi.

Sadece hobi amaçlı getirilen bu mandalinaların üretimi  binlerce tona ulaştı. Sabah 6 da mandalina kesimi için yola çıkan işçiler, sabah gün ağarması ile işe başlıyor. Kadınlar tarafından ağaçların üzerinden kesilerek koparılan mandalinalar erkekler tarafından kasalanarak hazır hale getiriliyor.

Paketleme tesislerinde Ebat ve renklere göre ayrılalım bu mandalinalar yıkanarak temiz bir şekilde paketi hazırlanıyor. Türkiye’nin birçok yerinde sevk edilen bu mandalinalar, özellikle İstanbul, Bursa ve Trakya’dan çok rağbet görüyor.

Günde 60-70 ton Mandalina Kesiliyor!

Sabah 6 gibi kesim için yola çıkan çalışanlar, saat 7.30 gibi işe başlıyorlar. Sadece mandalina kesimi için, 55-60 kişinin çalıştığını 15 erkeğin kasaladığını belirten çiftçiler, günlük 60-70 ton mandalina kesildiğini belirtti.

İnce kabuklu, sulu ve tatlı  mandalina ürettiklerini söyleyen Havranın Sebze ve Meyve Esnaf Odası Başkanı Murat Hançer, cinsine Adana mandalinası denilse de okitso cinsi mandalina ürettiklerini söyledi. 20 Eylül’de hasada başlayan Balıkesirliler ilk bir ay okitsu mandalina hasat ederken sonra satsuma denilen kendi yerli mallarını hasat ettiklerini söyledi.

Üretici çiftçinin hasattan memnun olduğunu belirten Hançer, çiftçinin ilaç, gübre ve sulamada konusunda mağdur olduğunu devletten destek beklediklerini belirtti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı