Hayvancılık

4 bin 500 işletmede uygunsuzluk tespit edildi

İstanbul Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, yapılan denetlemeler sonucunda 4 bin 500 işletmenin uygunsuz olduğunu belirledi. Tarım ve Orman İl Müdürü Ahmet Yavuz Karaca yaptığı açıklamada, “26 milyon 500 bin lira tutarında idari para cezası uygulandı. Ayrıca 59 işletme hakkında ise savcılığa suç duyurusunda bulunuldu” dedi.

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Gıda ve Yem Şubesi tarafından İstanbul ‘da bulunan et ve et ürünleri işletmelerini fiziki şartlar, hijyen koşulları etlerin sıcaklığı konularında denetime tabi tuttu. Denetimlere katılan Ahmet Yavuz Karaca, “İşletmelerde çalışan kişilerin ve işletmelerin hijyen durumlarını kontrol ettik. Kırmızı etten örnekler alındı. Bu numunelerden tür tayini yapılacak. Eşek, katır at veya domuz eti bulunuyor mu diye bakılacak. Bunun yanı sıra mikrobiyoloji açısından sorun olup olmadığı da kontrol edilecek” şeklinde konuştu.

Denetimlerin gece ve gündüz şeklinde rutin olarak gerçekleştirildiğini söyleyen yapıldığını belirten Ahmet Yavuz Karaca, “İstanbul ’da 2019 yılı içerisinde 110 bin işletmede toplam 191 bin denetim yapıldı. Yaklaşık olarak 4 bin 500 işletmede ise uygunsuzluk tespit edildi. Bu işletmelere 26 milyon 500 bin lira tutarında idari para cezası uygulandı. Ayrıca 59 işletme hakkında ise savcılığa da suç duyurusunda bulunuldu” dedi. Vatandaşlara, uygunsuz işletmeleri ihbar etmesi konusunda tavsiyede bulunan Ahmet Yavuz Karaca, “En iyi denetim yapan tüketicinin kendisidir. Bir işletmede karşılaştıkları bir olumsuzluğu ALO 174 Gıda Hattı ‘nı arayarak bildirirlerse biz vatandaşlara 15 gün içinde gereken işlemleri yaparak geri bildirimde bulunmak zorundayız. Vatandaşlara bir telefon uzaklığındayız” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı