Hayvancılık

100 bin çiftçi sistem dışı kaldı

100 bin çiftçi İTU dışında kaldı

Gaziantep Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak düzenlenen basın toplantısında İyi Tarım Uygulamaları ilgili açıklamalarda bulundu. Ali Çolak yaptığı açıklamada, “3 seneden beri iyi tarım uygulamaları kapsamında 3 sene destek alan çiftçiler yeni düzelemeden etkilenecek. Tarım, Orman ve Hayvancılık Bakanlığı ‘nın sağladığı desteğin kaldırıldığını belirti. Yaklaşık 100 bine yakın sayıda çiftçi aniden sistem dışında kalmıştır” dedi.

Ali Çolak, konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bir Tarım ve Orman Bakanlığı projesi olan İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım Uygulamaları ile 10 senedir çiftçilere destek sağlanmaktadır. Son 5 senede bu projeye katılan çiftçi sayısında büyük bir artış olarak Türkiye genelinde bu sayının 100 bin kişiyi aştığı görülmüştür. 2019 üretim mevsiminde de ülke genelinde 100 binden fazla sayıda çiftçi sisteme girdi. Ürettikleri ürünleri belli miktarlarda masraf yapıp sertifikalandırmıştır. Her sene Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında bakanlığın destekleme tebliği ile birlikte İyi Tarım Uygulamaları destekleri duyurulmaktadır. Fakat 2019 ‘da bu durumda bir sekteye uğrayarak 24.10.2019 no ‘lu Cumhurbaşkanlığı tebliği ile birlikte değişiklik yapıldı. 50 TL olan bireysel sertifikasyona yönelik desteğin 30 TL ‘ye, 40 TL ‘lik grup sertifikasyon desteği de 15 TL olarak düzenlenmiştir” şeklinde konuştu.

Ayrıca Çolak, “Fakat 9 Kasım 2019 tarihinde Tarım Bakanlığı ‘nın 30.943 sayılı tebliğindeki 24. Maddesindeki (ü) bendinde bulunan ‘2016 senesinden başlayacak şekilde ara verilmeden üç sene boyunda İTU desteğinden faydalananlar, 2019 üretim yılında verilen İTU desteğinden yararlanamaz’ ibaresi nedeniyle sistemde yer alan yaklaşık 100 bin çiftçinin birden sistem dışında kalmalarına neden oldu” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı