Haberler

Renkli Pamukta Deneme Üretimi Başarılı Oldu

TAGEM (Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü) tarafından yapılan renkli pamuk üretimi denemeleri başarıya ulaştı.Bu yıl renkli pamuklar sözleşmeli olarak üretilecek.

Bakanımız Pakdemirli’nin kamuoyuna tanıttığı iki renkli pamuk türünde önemli bir engel geride bırakıldı.TAGEM’in tescil ettirdiği renkli pamuklar açık kahve ve koyu kahve renkte olacak.Pamuklar özel sektöründe çok ilgisini çekti.

ÜRETİM YAYGINLAŞTIRILACAK

Tekstil sektöründe kullanılacak olan doğal renkli pamuklar bu alanda faaliyetini sürdüren özel bir firma ile çalışılmaya başlandı.

Geçtiğimiz yıl yapılan deneme üretiminde başarılı olundu.Bu yıl özel bir firma ile sözleşmeli üretim yapılacak ve üretimin yaygınlaşması sağlanacak.

Pamukların lif verimi, kalitesi ve renk çeşitliliğinin daha yüksek seviyeye çıkarılması için firmalar ile beraber ar-ge çalışmaları yürütülecek.

ÇOCUK GİYİMDE BÜYÜK İLGİ GÖRMESİ BEKLENİYOR

Herhangi bir kimyasal kullanılmadan doğal yollarla üretilen pamuklar bu sebeple sağlık açısından olumsuz bir özellik taşımıyor.Renkli pamuklardan üretilen tekstil ürünlerinin pazara çıkarılmasıyla beraber büyük rağbet göreceği düşünülüyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı