Haberler

Hayvanlara İşkence Yapanlara Cezalar Artacak

Yeni yasal düzenlemeyle hayvanlara işkence eden, kötü davranış gösterenlere cezai yaptırımların artacağını söyleyen Pakdemirli yasal düzenlemenin hazırlandığını belirtti.

Hayvan haklarına yönelik Meclis’te araştırma komisyonunun çalışmalar yürüterek raporunu sunduğuna dikkat çeken Pakdemirli, Adalet ve İçişleri bakanlıklarının yasa teklifine yönelik çalışmalar sürdürdüğünü hatırlattı.

İlgili yerlerin değerlendirmelerinin tamamlanmasıyla, hayvan haklarına yönelik yasa teklifinin Meclis’e sevk edileceğini söyledi.

Yasanın yılın ilk çeyreğinde Meclis’ten çıkacağını belirten Pakdemirli ”Tabii ki hayvanlara işkence yapanlara, kötü davrananlara cezai yaptırımlar artacak. Hayvanlar konusunda hassas olan vatandaşlarımızın yüreklerine su serpecek bir yasa olacak” dedi.

YASA TEKLİFİ TASLAĞINDA SON RÖTUŞLAR YAPILIYOR

Meclis’e sunulacak olan ‘5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanun Değişikliği’ yasasında son düzenlemeler yapılıyor.

Halen değerlendirilen taslakla hayvanlara işkence yapmak, öldürmek,dövüştürmek,cinsel ilişkide bulunmak,nesli tehlikedeki canlıları öldürmek fiillerinin ”kabahat” kapsamından çıkarılarak ”suç” kapsamına alınması hedefleniyor.

SUÇLAR PARA CEZASINA ÇEVRİLMEYECEK VE ERTELENMEYECEK

İşkenceye ve tutarsızca davranış gösterenlere 6 aydan 3 yıla kadar,kasten öldürmeye 6 aydan 4 yıla, dövüştürenlere 3 aydan 2 yıla,nesli tehlikedeki hayvanları öldürene 1 yıldan 5 yıla kadar, bir hayvanın neslini tüketenlere 5 yıldan 10 yıla kadar,cinsel ilişkiye girenlere 4 aydan 3 yıla kadar hapis ile cezalandırılması ve söz konusu suçların para cezasına çevrilmesi ve ertelenmesinin ortadan kaldırılmasıda düzenlemede yer alan maddeler arasında.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı