Haberler

DOKAP başvuruları başlıyor!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli , Bayburt ‘ta sektör temsilcileri ile bir araya geldi. Bölge hayvancılığının kalkınmasına yönelik, Bakanlıkça uygulanmakta olan DOKAP projesi kapsamında yapılacak başvuruların 1 Ocak 2020 – 31 Mart 2020 tarihleri arasında alınacağını açıkladı. Proje kapsamında ahır / ağıl yapımı ve koç / teke alımı için başvuru yapılabilecek.

Bakan Pakdemirli, Bayburtlu çiftçilere, son 17 yılda toplam 200 milyon Lira tarımsal destek verildiğini belirtti. Genç Çiftçiyi Destekleme Projesi kapsamında 2016 – 2018 yılları arasında da, toplam 340 proje için 10,2 Milyon Lira destek verildiğini söyledi. Pakdemirli, “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı için 2006 – 2019 yılları arasında, toplam 19 adet proje için 2,5 Milyon Lira hibe desteği verdik. Böylelikle Genç Çiftçi Destekleme Projesi ve Kırsal Kalkınma Yatırımları ile beraber Bayburt ‘ta toplam 450 kişiye istihdam oluşturmuş olduk. Bunun yanı sıra 1.137 Makine ve Ekipman Desteği, 13 tane Bireysel Basınçlı Sulama Desteği ile beraber yapılan toplam Kırsal Kalkınma Desteği 7,6 Milyon Lira ‘dır” dedi. Pakdemirli ayrıca yem bitkileri desteğinin de artırıldığını bununla birlikte Bayburt ‘ta son 17 yılda toplam 47,5 Milyon Lira yem bitkileri desteği verildiğini söyledi.

Ayrıca yaptığı konuşmada Bakan Pakdemirli, bakanlıkça uygulanmakta olan DOKAP projesi için 2020 yılı başvurularının da 1 Ocak ve 31 Mart 2020 tarihleri arasında yapılacağını duyurdu ve “Proje kapsamında ahır/ağıl yapımı ve koç/teke alımı için başvurularınızı yapabilirsiniz” dedi.

Küçük aile işletmelerine düve alım desteğinin 41 ilden 81 ile ve hibe oranının da %30 ‘dan %40 ‘a çıkarıldığını belirten Bakan Pakdemirli, 2023 yılı hedeflerimiz arasında yer alan ‘Nüfusumuz Kadar Küçükbaş Hayvan Varlığı’ na ulaşabilmek için bir önceki senenin kuzu / oğlaklarından anaç özelliğine ulaşmış hayvanlar ve sürüsünü daha da büyüten yetiştiriciler için hayvan başına 100 Lira destekleme ödemesi yapılacağını belirterek sisteme kayıtlı olan yetiştiriciler için koyun / keçi başına 100 Lira; bu işletmelerde yetiştirilen koç ve tekeleri alan yetiştiricilere ise 500 Lira ödeme yapılacağını söyledi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı