HaberlerSu Ürünleri

Balıkçılara 23.6 milyon lira ceza kesildi

Tarım ve Orman Bakanlığı, sürdürülebilir balıkçılığın sağlanabilmesi ve su ürünleri kaynaklarının korunması için çalışmalarına devam ediyor. Bu konuda yapılan denetimlere sıkı bir şekilde devam ediyor. Bu denetimler kapsamında avlanması yasak olan tür ve boyutlardaki balıkları avlayan balıkçılara ceza kesildi. Ava kapalı olan bölgelerde ve yasaklanan av araçları ile birlikte avlananlara da yine ceza kesildi. 2019 yılında ilk 10 ayda toplam 23,6 milyon lira değerinde yaptırım uyguladı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, balıkçılık av sezonunun 1 Eylül 2019 ‘da başladığını söyleyerek, su ürünleri kontrol ekiplerinin karaya çıkış noktalarında, denizlerde, nakil güzergahlarında, perakende satış yerlerinde ve balık hallerinde mesai mefhumu gözetmeksizin 24 saat boyunca denetim yaptıklarını söyledi.

Bakan Pakdemirli, Tarım ve Orman bakanlığı tarafından yapılan denetimlerde sadece avlanılan türlere bakılmadığını, bununla beraber avlanan türlerin yasal avlanma boyutlarına, av sahalarına, kullanılan av araçlarına, ruhsat ve belgelere ilişkin konuların da denetimini yapıldığını ifade etti.

Yapılan denetimlerde bakanlık ekipleri ile beraber Jandarma ve Emniyet kuvvetleri, Sahil Güvenlik Komutanlığı ‘nın da etkin bir rol oynadığını ifade eden bakan Pakdemirli, şunları söyledi:

Sürdürülebilir balıkçılık kapsamında kurallara uymayan balıkçılara yapılan denetimlerle göz açtırılmıyor. Bu konuda kapsamında 2019 yılında ilk 10 ayda 94 bin 442 adet su ürünleri denetimi yapılmış durumda. Yapılan denetimler sonucunda 588 ton su ürünü ile birlikte 2 bin muhtelif ağ ve av aracına da el konuldu. Bunun yanı sıra kurallara aykırı davranan avcılara da toplam 23,6 milyon liralık idari para cezası uygulandı” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı