Eyüp Akbal: “Tasarruf finansman dalının finans pastasındaki hissesini artırmayı hedefliyoruz”
  • Tarımsal Haberler
  • Ekonomi
  • Eyüp Akbal: “Tasarruf finansman dalının finans pastasındaki hissesini artırmayı hedefliyoruz”

Eyüp Akbal: “Tasarruf finansman dalının finans pastasındaki hissesini artırmayı hedefliyoruz”

ABONE OL
Kasım 24, 2022 02:15
Eyüp Akbal: “Tasarruf finansman dalının finans pastasındaki hissesini artırmayı hedefliyoruz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fuzul Tasarruf Finansman AŞ İdare Konseyi Lideri Eyüp Akbal, tasarruf finansman bölümü çekilişli sistem kontratlarındaki 1 milyon TL üst limitin, günümüz konut fiyatları göz önüne alınarak revize edilmesi gerektiği açıklamasında bulundu.

30 yılı aşkın müddettir, bilhassa dar gelirli şahısların tasarrufa dayalı konut, araba ve ticari iş yeri edinimine finans sağlayan tasarruf finansman bölümü, 31 Ekim tarihinde gerçekleştirilen 2. Finansın Geleceği Zirvesi’nde masaya yatırıldı. T.C. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, BDDK Lideri Mehmet Ali Akben, SPK Lideri İbrahim Ömer Gönül, SEDDK Lideri Mehmet Akif Eroğlu, FKB Lideri Ali Emre Ballı ve Fuzul Tasarruf Finansman AŞ İdare Şurası Lideri ve FKB Tasarruf Finansman Kesim Şurası Lideri Eyüp Akbal’ın yanı sıra bankacılık ve finans bölümünün kıymetli temsilcilerinin katıldığı dorukta, finansın dünü, bugünü ve geleceği alanında uzman isimlerce ele alındı. Dorukta kesimin beklenti ve taleplerini, kontrat limitlerinden, kamu dayanaklarına kadar birçok mevzuyu lisana getiren Eyüp Akbal, tasarruf finansman kesiminin finans pastasındaki hissesini artırmayı hedeflediklerini kaydetti.

Arsa, mal ve hizmetler sisteme eklenmeli

Tasarruf finansman şirketlerinin bölüm temsil konseyi toplantısında gündeme gelen yönetmelik ve kanunu geliştirmeye yönelik tavsiye kararından dorukta bahseden Akbal; “Çekilişli sistem mukavelelerindeki 1 milyon TL üst hudut, günümüzdeki konut fiyatları göz önünde bulundurularak 10 milyon TL olarak revize edilmesini bekliyoruz. Yönetmelikle sonlandırılan 1 milyon TL ve üzeri mukavele fiyatı genel kontrat fiyatlarının yüzde 15’ini geçemez hususu, 10 milyon TL olarak değiştirilmesi tüm taraflar için yararlı olacak. Sonraki yıllarda ise bu limitler geçmiş yılın enflasyon sayılarıyla otomatik olarak güncellenebilir. Ferdi mukavelelerde teslimat için tasarruf fiyatının yüzde 40’a ve toplam vadenin 5’te 2 oranına ulaşması gerekiyor. Ferdi mukavelelerde sisteme peşinatlı giren müşterilerimizin tahsisat vakti geldiğinde verdiği peşinat oranında teslim tarihinin geri çekilmesi, çekilişli sistemlere de eklenebilmelidir. Altın, enflasyon yahut konut endeksli kampanya modellerinin de önü açılabilir, ayrıyeten tasarruf fon havuzunun altın yahut kur muhafazalı hesaplarda tutulması alternatifleri de sağlanabilmelidir. Yönetmelikte bulunan konut ve çatılı iş yeri finansman devri 120 aydan 180 aya, araç finansmanı ise 60 aydan 100 aya çıkarılması tasarruf tabanını artıracaktır. Tasarruf finansman firmalarının finansman sağladığı konut, araç, çatılı iş yeri ile sonlu olan eserlere; arsa ve BDDK’nın uygun göreceği mal yahut hizmetlerin ediniminin de eklemesi ile ilgili kanun değişikliğine gereksinim duyuluyor” biçiminde konuştu.

Sektör BES’e sağlanan takviye ve teşvikin bir benzerinin uygulanmasını istiyor

Sektörün, birikim sahiplerine sadece mesken, taşıt ve çatılı iş yeri için finansman sağladığını, hizmet verilen alanın dar olduğunu söyleyen Akbal, “Sektör temsilcileri olarak yeni eser ve paketleri de sistemin içine dâhil etmek istiyoruz. Küçük çaplı birikimlerin iktisada kazandırılmasına yönelik çeyiz, eğitim, tatil ve hac-umre paketleri hazırlanabilir. Ferdi Emeklilik Sistemi, öbür yatırım araçlarından farklı olarak devlet katkısıyla da destekleniyor. BES’e dâhil olan tasarruf sahiplerine, yatırdıkları 100 TL’ye devlet tarafından yüzde 30 katkı sunuluyor. BES’te yürütülen takviye ve teşvikin bir benzerinin konut ediniminde kesimimize uygulanmasını temenni ediyoruz” açıklamalarında bulundu.

Sektör, gelir dağılımı piramidinin tabanındaki yüzde 80’ini hedefliyor

Temmuz 2022 prestijiyle dalda 6 şirketin 416 şube, 4 bin 700’ü aşkın çalışan ile hizmet verdiğini kaydeden Akbal, “Sektörümüz bugün prestijiyle 13 milyar TL etkin büyüklüğe sahip. Tasarruf devrinde 230 binden fazla müşterinin 53 milyar TL fiyatında mukavelesi bulunuyor. Kelam konusu periyotta 131 bin müşteriye 19 milyar TL finansman sağlandı. Dal her yıl üstüne katarak, yeni müşteriler edinerek etkin büyüklüğünü geliştirerek yoluna devam ediyor. Bölümümüz 30 yıllık geçmişinde ekonomik manada birçok aksiliklerle karşılaştı. Birçok enflasyonist durumla uğraş etti ve bugünlere gelene kadar bu taraftaki kaslarını geliştirdi. Hasebiyle bölüm, önümüzdeki süreçte daha da büyüyecektir. Dal, gelir dağılımı piramidinin tabanındaki yüzde 80’ini hedefliyor” dedi.

Sosyal konut ataklarında kesim temsilcileriyle adımlar atılabilir

Türkiye’de yıllık ortalama konut muhtaçlığının 1 milyon olduğunu kelamlarına ekleyen Akbal kelamlarına şöyle devam etti: “2021 Aralık ayı prestijiyle ülkemizde başlayan ekonomik dalgalanmalarla konut üretim maliyetleri arttı. Münasebetiyle konut üretiminde daralma meydana geldi. Hükûmetimizin Toplumsal Konut Atılımı ise bu olumsuz periyoda merhem oldu. Eylül ayında başlatılan Toplumsal Konut Hamlesi’ne yapılan müracaatların 8 milyonu aştığı konuşuluyor. Konut müracaatları bu derece önemli bir sayıya ulaşmışken dalımızın ehemmiyeti bir sefer daha gün yüzüne çıktı. Bu bağlamda da kesimin büyümesi ismine devletimizin toplumsal konut projelerine tartı vermesi çok değerli. Bu ve buna misal projelerde tasarruf finansman bölümünün temsilcileriyle birlikte adımlar atılabilir” diye konuştu.

“Tasarruf Finans Akademisi kurulması ismine çalışmalarımıza başladık”

“Sektörün akademik alanda güçlendirilmesi ismine üniversite bölüm iş birliğine kıymet veriyoruz” diyen Akbal, kelamlarını şu formda tamamladı: “Tasarruf Finans Akademisi kurulması için çalışmalarımıza başladık. Faizsiz finansman alanında çalışmalar yürüten üniversitelerimiz ile yakın temas hâlindeyiz. Bu alandaki bilgi birikimimizi ve deneyimlerimizi, akademik bakış açısıyla kamuoyuna duyurmak istiyoruz.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.