Desteklemeler

Süt analizi yaptıran üreticiye 150 lira prim desteği verilecek

Erzincan Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği ‘nin hazırladığı proje ile birlikte Doğu Anadolu bölgesinde yalnızca Erzincan ‘da bulunan süt analiz laboratuvarında çevre illerde gelen süt numuneleri analiz ediliyor. Analiz sonucunda uygun görülenlerden üreticiye hayvan başı için 150 TL ücretle prim ödemesi yapılıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı ‘nın 2013 senesinde  yapmaya başladığı hayvan başı sağlık çalışmaları içeriğinde Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği ‘nin hazırladığı proje ile beraber Doğu Anadolu bölgesinde yalnızca Erzincan’da yer alan süt analiz laboratuvarında Erzincan ve birçok çevre illerden gelen süt numuneleri analiz ediliyor.

Adıyaman’dan 4 bin 450, Kahramanmaraş’tan 6 bin 110, Diyarbakır’dan 2 bin 800,  Erzincan’dan 16 bin 64 ve  Amasya’dan 242 tane olmak üzere toplam 24 bin adet süt analiz içeriği gerçekleştirildi. Bakanlığın kriterleri göz önüne alındığında uygun görülen analizlere çiftçilere hayvan başına 150 TL prim ödemesi verilecek.

Bunun yanı sıra yapılan analizlerin ardından hayvanların sütünde eğer herhangi bir olumsuzluk durumu olması halinde ise çiftçiler bilgilendiriliyor. Yapılan analizler sonucunda uygun olan analizlere hayvan başına 150 TL ücret prim verileceğini belirten Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Faruk Günay, hedeflerinin çiftçiye destek vermek olduğunu söyledi.

Günay, Doğu Anadolu Bölgesi’ nde süt analiz merkezinin yalnızca Erzincan ‘da bulunduğunu ifade ederek “Erzincan ‘da 2014 senesinde Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı ve IPARD ‘ın vermiş olduğu katkılar ile kurulan  süt analiz laboratuvarı bulunuyor. Burada Gıda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından analizler yapılıyor ve büyükbaş hayvan başına da 150 TL prim ödenmekte. Erzincan ‘dan başka bu sene diğer şehirlerden de süt numuneleri geldi. Adıyaman, Kahramanmaraş, Diyarbakır ve Amasya bu illerden” dedi.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı