Desteklemeler

84 projeye 113 milyon lira hibe verilecek

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, IPARD-II Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Destekleri 5. Başvuru Çağrısı 4. Grubunda yaptığı açıklamada destek almaya hak kazanan 84 proje için 113 milyon lira hibe verileceğini duyurdu.

Bakan Pakdemirli, kırsal kalkınmayı insan ve üretim odaklı ele aldıklarını söyleyerek, kırsaldan kente yaşanan göçün önlenmesi, istihdamın artırılması, genç ve kadın desteklenmesi ve kaliteli üretimi teşvik etmek için IPARD-II kapsamında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ‘nun aracılığıyla büyük miktarlarda hibe ile yatırımcıları buluşturmaya devam edeceklerini belirtti.

Bu konuda Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ‘nun (TKDK) 16 Şubat 2019 tarihinde yayınladığı IPARD-II 5. Başvuru çağrı ilanına uygun olan ve onaylanan tüm projelerin 4. Grup sonuçlarının ise resmi internet sitesi olan www.tkdk.gov.tr üzerinden açıklandığını söyleyen Pakdemirli, şunları söyledi:

“Açıklanan, 4. grupta 84 proje için toplam 113 milyon lira hibe sağlanıyor. Bu hibe ile birlikte kırsalda 275 milyon lira değerinde yatırım yapılması ve bununla birlikte 400 yeni istihdam daha oluşturulması hedeflenmekte. Onaylanan projelerle ilgili olarak da yatırımcılarla birlikte hibe sözleşme imzalama süreci de başlamış oldu.”

8 YIL BOYUNCA 14 BİN TESİSE DESTEK SAĞLANDI

Bakanlık olarak IPARD kapsamında geçtiğimiz 8 yıl boyunca önemli çalışmaların yapıldığını hatırlatan bakan Bekir Pakdemirli, ayrıca bu kapsamda sağlanmakta olan 4 milyar lira hibe ile beraber 10 milyar liranın da üzerinde yatırım yapıldığını ve bu yatırımlarla 7 bini kadın ve genç olmak üzere 14 binden fazla tesisin de desteklemeden yararlandığını ve 60 bin de yeni istihdamın oluşturulduğunu belirtti.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı