DOLAR 23,3860 1.18%
EURO 25,2104 0.35%
ALTIN 1.473,630,88
BITCOIN 619496-0,82%
İstanbul
22°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ankara’nın kültür tarihine ışık tutan stant

Ankara’nın kültür tarihine ışık tutan stant

ABONE OL
Kasım 24, 2022 01:21
Ankara’nın kültür tarihine ışık tutan stant
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara ve ilçelerinde ağır ilgi gören “Juliopolis’in Yüzleri Sergisi”, Ege Üniversitesi (EÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Kısmı takviyesiyle İzmir halkı ile buluştu. Standın açılışı Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Nuri Alım Konferans Salonu’nda yapıldı. Stant açılışında hususla ilgili bilgilendirici bir panel gerçekleştirildi.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin yürüttüğü kurtarma kazılarıyla ortaya çıkarılan Juliopolis Antik Kenti’ne dair bilgiler dijital arkeoloji ve antropoloji yollarıyla aktarılmasını amaçlandığı standın tanıtıldığı panele, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Ayönü, Arkeoloji Kısmı öğretim üyesi Doç. Dr. Haluk Sağlamtimur, standın küratörleri Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Antropoloji Kısmı Fiziki Antropoloji Anabilim Kısmı öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Metin Büyükkara, Hacettepe Üniversitesi Bağlantı Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Cihan Sertalp, Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM) temsilcisi Mehtap Türkyılmaz, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

“Arkeolojide yeni bir periyot başladı”

Panelde, stant ile ilgili bilgiler veren Doç. Dr. Haluk Sağlamtimur, “Juliopolis Antik Kenti’nin büyük bir kısmı 1950’li yıllarda inşa edilen “Sarıyar Baraj” gölü suları altında kalmış. Anadolu Medeniyetleri Müzesi Başkanlığında 2009 yılından itibaren sistemli hafriyatlar yapılmakta. Buradaki meslektaşlarımız, çalışmaların içinde yer almakla birlikte hafriyattan sonra dijital datalara dayalı yeni işler ortaya koymak için de çabalıyorlar. Bu yeni teknolojiler, arkeolojide yeni bir periyodun başladığına işaret ediyor. Arkeoloji çalışmalarında günümüz teknoloji çağında artık saç kılından, kişinin ölmeden evvel ne yiyip, ne içtiğine dair bilgilere ulaşılabiliyor. Juliopolis’in Yüzleri Standı, bu manada son derece değerli bir stant. Öğrencilerimizin bu sergiyi yakından takip etmesini bilhassa tavsiye ediyorum” diye konuştu.

“Ankara’da yapılan en kıymetli kazılarından biri”

Juliopolis Nekropolünün arkeoloji çalışmalarında kıymetli bir yere sahip olduğunu belirten Doç. Dr. Ali Metin Büyükkarakaya, “Burası Anadolu’da sıklıkla görülmeyecek seviyede büyük ve kazılabilir bir alanda olması nedeniyle değer taşıyor. Başşehrin kültür tarihini araştıran araştırmacılar için de özel bir kıymeti var. Ankara, esaslı bir geçmişe sahip olsa da yapılaşma ve kentin süratlice gelişmesi nedeniyle ne yazık ki arkeolojik alanlar incelenememiş. Ankara hudutları içerisinde yapılan en kıymetli kurtarma kazılarından biri olan Juliopolis kazısından elde edilebilecek bilgilerin Ankara’nın kültür tarihini ortaya çıkarmasındaki değerin farkındayız. Bu projede, toplumsal bio-arkeoloji metodunu kullanıyor. Proje, arkeolojiden, jeolojiden ve toplum bilimlerinin her alanından elde ettiği bilgileri antropolojik perspektifle bir ortaya getirip, kıymetlendirme yolunu seçti. Bu yüzden de daima yeniliklere açık bir proje olarak gençliğini koruyor” dedi.

“Sergide teknolojiden yararlanıldı”

Serginin, teknolojinin ilerlemesiyle ortaya çıkan yenilikçi bir bakış açısıyla hazırlandığını söyleyen Doç. Dr. Cihan Sertalp, “Görsel antropoloji kavramı, fotoğrafçılığın ve yeni teknolojilerin ilerlemesiyle ortaya çıkan yenilikçi bir bakış açısı olarak karşımıza çıkıyor. Bu stantta teknolojiden yararlandık. Öncelikle üç boyutlu fotoğraflar kullandık. Üç boyutlu fotoğraflar, bilgisayar ve televizyon ekranında kullanılabiliyor. Birebir vakitte kağıtta çıktı olarak da kullanılabilen ve boyutlandırma yapılabilen bir sistem. Daha sonra “levivatiton” (havaya yükselme) isimli bir sistem var. Havada duran bir kafatasının dönmesinden oluşuyor. Hologram denilen optik yanılsama sistemini de kullanıyoruz. Teknolojinin ilerlemesi sayesinde çeşitli optik camlar ve imaj vericilerle kullanılan bir sistem. Bir oburu ise hologram pervane. Stantta en çok ilgi çeken kısım bu oluyor” diye konuştu.

Panelin akabinde açılışı yapılan ve iştirakçilerin ağır ilgi gösterdiği stantta, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin yürüttüğü kurtarma kazılarıyla ortaya çıkarılan Juliopolis Antik Kenti’ne dair bilgiler, dijital arkeoloji ve antropoloji yollarıyla ziyaretçilere sunuldu. Holografik gösterimler, üç boyutlu modellemeler ve animasyonlara yer verilen stantta, yaklaşık 2000 yıl evvel Roma Dönemi’nde yaşamış Juliopolislilerin yüzleri, onların inanışları ve toplumsal hayatları ile ilgili bulgular ve Juliopolis Antik Kenti’ne ilişkin bilgiler ziyaretçileriyle buluştu. Juliopolis’in Yüzleri Standı, 4 Kasım tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.