DOLAR 23,3860 1.18%
EURO 25,2104 0.35%
ALTIN 1.473,630,88
BITCOIN 600118-3,96%
İstanbul
21°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Andropoz devrinde hangi ruhsal değişiklikler görülüyor

Andropoz devrinde hangi ruhsal değişiklikler görülüyor

ABONE OL
Ekim 29, 2022 00:12
Andropoz devrinde hangi ruhsal değişiklikler görülüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hormon eksikliğiyle birlikte gelişebilen, yaşa bağlı testosteron, DHEA ve öteki hormonlardaki düşüşün tesirlerinin olduğu gerçek fizyolojik bir durum olan andropoz devri, “erkek menopozu” olarak da isimlendiriliyor. Andropoz devrinin coğrafik şartlara ve ırka nazaran dünya genelinde 40’lı yaşların sonu 50’li yaşların başında başlayabildiğini belirten Uzman Klinik Psikolog Uluğ Davet Beyaz, bu periyotta çeşitli ruhsal değişikliklerin görülebildiğini kaydediyor. Beyaz, bu devirde kendine inanç kaybı, motivasyon ve güç eksikliği, depresyon ya da keder hali, konsantre olmada zorluk üzere farklı ruhsal değişiklikler görülebildiğini söyledi.

Üsküdar Üniversitesi NP Etiler Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Uluğ Davet Beyaz, “erkek menopozu” olarak da isimlendirilen andropoz devrine ait değerlendirmede bulundu.

Andropoz fizyolojik bir durumdur

Uzman Klinik Psikolog Uluğ Davet Beyaz, andropozun hormon eksikliğiyle birlikte gelişebilen, yaşa bağlı testosteron, DHEA ve öteki hormonlardaki düşüşün tesirlerinin olduğu gerçek fizyolojik bir durum olmakla birlikte erkeklik hormonlarında azalmayla ortaya çıkan fizikî ve emosyonel değişiklikler olarak da tanım edildiğini söyledi.

Uzman Klinik Psikolog Uluğ Davet Beyaz, “Andropoz periyodu, coğrafik şartlara, ırka nazaran değişebilmekte ve dünya genelinde 40’lı yaşların sonu 50’li yaşların başında başlayabildiği görülmektedir.” dedi.

Andropoz periyodunda ömür birçok açıdan etkilenebiliyor

Yaşlanmayla birlikte erkek bedeninde meydana gelen hormonal değişimlerin ömrü pek çok açıdan etkileyebildiğini söz eden Uzman Klinik Psikolog Uluğ Davet Beyaz, “Testosteron düzeylerinin azalması, tümüyle belirti ve semptomlara neden olmamakla birlikte andropoz, birtakım bireylerde fizikî, cinsel ve ruhsal meselelere neden olabilir. Bu meseleler bireyin yaşının ilerlemesiyle daha ağır bir hal alabilmektedir” ihtarında bulundu.

Ruhsal değişikliklere yol açabiliyor

Uzman Klinik Psikolog Uluğ Davet Beyaz, yapılan bilimsel çalışmalar doğrultusunda andropozun neden olduğu ruhsal değişiklikleri şöyle sıraladı:

 • Kendine itimadın kaybı,
 • Motivasyon ve güç eksikliği,
 • Depresyon ya da hüzün hali,
 • Ereksiyon bozukluğuyla birlikte oluşabilen düşük benlik algısı,
 • Kas kütlesinde azalmayla birlikte fizikî zayıflık hisleri,
 • Konsantre olmada zorluk,
 • Düşük ömür doyumu,
 • Kaygılı ve hayatı kaçırıyor olma hisleri.

Değişiklikler şahıstan bireye farklılık gösteriyor

Diğer pek çok rahatsızlıkta olduğu üzere, andropoz periyodundaki değişikliklerin de şahıstan şahsa farklılık gösterebildiğini kaydeden Uzman Klinik Psikolog Uluğ Davet Beyaz, “Andropoz, her erkekte görülen hayli doğal olan bir süreçtir. Fakat bu durum olağan olarak kabul edilse de sürecin neden olduğu değişiklikler bireyin iş ve toplumsal ömrünü olumsuz istikamette etkileyebilmektedir. Bu durum çeşitli ruhsal sıkıntıları da beraberinde getirebilir. Durumun tesirleri şahıstan bireye nazaran farklılık gösterse de andropoz devrindeki her erkek bu durumdan etkilenmektedir. Bireyin bu durumu nasıl ve ne formda algıladığı, bu sürece atfettiği mana, bu durumun nasıl karşılanacağı konusunda değerli bir etkendir.” dedi.

Çiftler bu tekliflere kulak verin!

Çiftlerin bu devirde dikkat etmeleri gereken noktalara da dikkat çeken Uzman Klinik Psikolog Uluğ Davet Beyaz, “Bütün bağların inişleri ve çıkışları olmaktadır. Kimi periyotlarda ise bunlar daha ağır bir biçimde olabilmektedir. Andropoz devri erkekler için hayli hassas bir süreç olabileceği için eşlerinin birbirleriyle olan bağlantı konusunda takviyeleri çok değerlidir.” dedi.

Uzman Klinik Psikolog Uluğ Davet Beyaz, bu devirde dikkat edilmesi gereken hususları şöyle sıraladı:

 • Eşlerin birbirlerini dinlemeye ve anlamaya niyetlenmesi. Bu periyotta birey, kendisini yalnız ve kırılgan hissedebilir. Bu yüzden eşlerin birbirlerini dinlemek için vakit ayırması eşlerin birbirlerine karşı anlayış ve dayanağını artıracaktır.
 • Nasıl davranılması gerektiği konusunda eleştirel bir tavır sergilemekten kaçınmalı.
 • Yaşanan değişimleri şahsî algılamamalı. Eşiniz sizin dayanağınızı, ilginizi reddedebilir, yanında olmanızı istemiyor üzere davranabilir yahut hakikaten istemiyor da olabilir. Bu durumda ilgi ve takviye vermeye çalışmak kolay olmasa da bu durumu ferdî algılamamalısınız. Bu davranışlar büsbütün eşinizin içinde bulunduğu durumla ilgili bir durum.
 • Bu periyoda mahsus yaşanabilecek değişimleri, sorunları ve hisleri ertelemeden, biriktirmeden lisana getirmek-konuşmak. Bu süreçte irtibatı olabildiğince yüksek tutmak kıymetlidir.
 • Kısıtlayıcı olmamak, kıskançlık yapmamak ve baskıcı davranmamak.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.