DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Altın ithalatına “kota uygulaması” gündemde

Altın ithalatına “kota uygulaması” gündemde

ABONE OL
Ağustos 7, 2023 09:00
Altın ithalatına “kota uygulaması” gündemde
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hazine ve Maliye Bakanlığından aldığı bilgiye nazaran, son devirde işlenmemiş altın ithalatında yaşanan yükselişin dış ticaret ve ödemeler istikrarı üzerindeki olumsuz tesirlerini takip eden Bakanlık, kelam konusu ithalata yönelik çeşitli önlemlerin alınması için çalışmalarını sürdürdü. Bu tesirlerin azaltılması gayesiyle ilgili kurumlar ve bölüm temsilcileriyle görüşmeler gerçekleştiren Bakanlık yetkilileri, uzun vadeli ve tahlil odaklı bir yaklaşımla mevzuyu ele aldı. Ayrıyeten alınan önlemlerde ihracatçıların korunması kapsamında gerekli hassasiyet gösterildi.

Bakanlık, işlenmemiş altın ithalatının cari açık üzerindeki olumsuz tesirlerini azaltmak, Türkiye’nin Döviz rezervlerini desteklemek için ‘kota uygulaması’ getirmeye karar verirken, kelam konusu karara ait mevzuat çalışmalarının Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığınca kısa mühlet içerisinde tamamlanması bekleniyor.

Kota, aracı kuruluşların ithalat ve Borsa süreçlerine nazaran tahsis edilecek

Söz konusu kotalar, Borsa İstanbul AŞ üyesi değerli madenler aracı kuruluşları tarafından gerçekleştirilen işlenmemiş altın ithalatı için geçerli olacak.

Tedbirler çerçevesinde aracı kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen işlenmemiş altın ithalatı için geçen yıllardaki ithalat ölçüleri dikkate alınarak aylık bir kota ölçüsü belirlendi. Kelam konusu kota değerli madenler aracı kuruluşlarının ithalat ve borsa süreçleri göz önünde bulundurularak tahsis edilecek.

Kararla, altın üretimi ve ticareti konusunda ihracat da teşvik edilecek

Alınan önlem kararının dış ticaret istikrarına olumlu yansıması beklenirken, Dahilde Sürece Rejimi (DİR) kapsamında gerçekleştirilen ithalat kelam konusu kota uygulamasının dışında tutulacak. Böylece hem altın üretimi ve ticareti konusunda ihracatın teşvik edilmesi hem de uzun devirde cari açık konusunda olumlu ilerlemeler sağlanması öngörülüyor.

DİR kapsamında yapılan ithalatın yanında bedelsiz ihracat kapsamında ihracat bedeli olarak gelen ve şirketlerin yurt dışından sermaye olarak getirecekleri altınlar da kota kapsamı dışında tutulacak.

Altın ithalatı 7 ayda yüzde 180 arttı

Ticaret Bakanlığı bilgilerine nazaran, Ocak-Temmuz devrinde Türkiye’nin ithalatı geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 5,1 artışla 217 milyar 52 milyon dolara ulaştı. Birebir periyotta işlenmemiş altın ithalatı yüzde 180 artarak 19,4 milyar dolar oldu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.