DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

2023’ün ilk 9 ayında yabancı turistlerin harcamaları arttı

2023’ün ilk 9 ayında yabancı turistlerin harcamaları arttı

ABONE OL
Eylül 23, 2023 09:00
2023’ün ilk 9 ayında yabancı turistlerin harcamaları arttı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şirketten yapılan açıklamaya nazaran, Mastercard, Türkiye’de 2023 turizm dönemi şimdiki raporunu yayınladı.

Mastercard ve Maestro logolu yurt dışı kartlarının Türkiye’de ve seçilmiş öteki ülkelerde gerçekleştirdiği POS harcamalarına nazaran hazırlanan raporda, 2022 ve 2023’ün birinci 9 aylık periyotlarına ilişkin sonuçlar karşılaştırıldı.

Mastercard’ın raporuna nazaran, 2023’ün 1 Ocak–19 Eylül devrinde Türkiye’yi ziyaret eden yabancı turistlerin yaptığı fizikî harcamalar, bir evvelki yıla kıyasla yüzde 19 artış gösterdi.

Harcama kırılımları incelendiğinde, süreç yapan kart sayısının yüzde 25 artışa, toplam kartlı süreç meblağının ise yüzde 12 artışa ulaştığı görüldü. Bu yükselişi sağlayan ana faktörün turist sayısındaki artışa bağlı süreç yapan kart sayısındaki artış olduğu tespit edildi.

En çok harcama yapılan vilayet İstanbul

İlgili periyodun vilayet bazlı POS harcamalarına bakıldığında, İstanbul yüzde 16 büyüme gösterdi. Ayrıyeten Türkiye’deki toplam harcamanın yüzde 51’i de İstanbul’da gerçekleşti.

İstanbul’u yüzde 22 büyüme ile Antalya takip ederken Muğla ise yüzde 32 büyüme ve toplam turist harcamasından yüzde 9 hisse ile hala turistlerin favori destinasyonlarından biri olduğunu gösterdi.

Türkiye’de gerçekleştirilen yabancı turist harcamalarının yüzde 50’si İngiltere, Almanya, ABD, Suudi Arabistan ve Hollanda’dan gelen turistler tarafından gerçekleştirildi. İngiliz turistlerin harcamaları, geçen yıla nazaran yüzde 34 artış ve toplam harcamalarda yüzde 18 hissesi ile öne çıktı.

Geçen yıla kıyasla en yüksek büyüme yüzde 298 ile Suudi Arabistan’da görülürken, bu ülkeden gelen turistlerin harcamalardaki hissesinin yüzde 4 olarak gerçekleştiği görüldü.

En yüksek kart başına harcama ise 1.280 dolar ile Kuveyt kartlarında gerçekleşti. Harcamalardaki hissesi yüzde 18 ile en yüksek ülke olan İngiltere’yi sırasıyla yüzde 12 ile ABD ve yüzde 11 ile Almanya takip etti.

Konaklama dalı doruktaki yerini koruyor

Harcamalardaki sektörel dağılımlara bakıldığında ise geçen sene hissesi en yüksek olan konaklama, bu sene de 187 dolar ortalama süreç fiyatı ve yüzde 26 harcama hissesi ile yerini korudu.

Ortalama süreç meblağı giyside 94, markette 16, restoranda 24 dolar olarak gerçekleşti. Yeniden sektörel kırılıma bakıldığında toplam harcamaların yüzde 26’sı konaklama, yüzde 15’i giysi, yüzde 12’si market, yüzde 10’u da restoranlarda yapıldı. Bedellendirilen ülkeler ortasında sıhhat bölümündeki en yüksek harcamalar ölçüsünde da tekrar Türkiye birinci oldu.

Türkiye’deki turistlerin bu dal özelinde aldıkları hizmet tipleri kart süreç fiyatlarını yüzde 20 artırıyor.

Giyim dalında en yüksek hisse yeniden Türkiye’de

Giyim kesiminin Türkiye’deki toplam turist harcamalarındaki hissesi geçen sene yüzde 20, bu sene yüzde 15 olarak hesaplansa da öteki turistik destinasyonlarla kıyaslandığından Türkiye hala giysi dalında en çok harcama yapılan ülke olarak kalmayı başardı.

Giyim dalı harcamasındaki ülke kırılımına bakıldığında Türkiye’den sonra yüzde 14 ile İtalya, yüzde 11 ile Fransa, yüzde 8 ile İspanya, yüzde 7 ile Yunanistan geliyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.