DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

2. Korkut Cet Türk Dünyası Sinema Şenliği başladı

ABONE OL
Haziran 28, 2023 00:27
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Türk dünyasıyla kurduğumuz kültürel bağı festivalle güçlendiriyoruz”

Kültür ve Turizm Bakanlığının çatısı altında Türk dünyası sinemasının ortak kültürel pahalarla beslenmesi gayesiyle düzenlenen 2. Korkut Cet Türk Dünyası Sinema Şenliği, Kırgızların efsanevi bayan başkanı Kurmancan Datka’nın kıssasını mevzu edinen “Kurmancan Datka-Dağların Kraliçesi” sinemasıyla açılışı yaptı. “2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti” seçilen Bursa’da 5 Kasım’a kadar sürecek şenliğin açılış merasiminde konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, “Dede Korkut abidevi bir şahsiyet. Onun ismine atfettiğimiz şenlik, Türk kardeş ülkelerle kurduğumuz güçlü, kültürel bağın ismi aslında. Şenlik sayesinde birbirimizi daha yakından tanıyoruz” dedi.

Türk dünyasının atası Korkut Ata’nın aziz anısına armağan edilen 2. Korkut Cet Türk Dünyası Sinema Şenliği, 10 ülke ve yedi özerk bölge olmak üzere 17 coğrafyadan 52 sineması sinemaseverlerle buluşturmaya başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığının çatısı altında Sinema Genel Müdürlüğü ve Milletlerarası Sinema Derneği iş birliğiyle Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi, TÜRKSOY, TRT, Türk Hava Yolları, Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Telif Hakları Genel Müdürlüğü ve Bursa Uludağ Üniversitesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen şenlik için Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde açılış merasimi gerçekleştirildi. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Bursa Valisi Yakup Canbolat ve Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş’ın da katıldığı açılışta, Azerbaycan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan, Türkmenistan ve özerk cumhuriyetlerden Bursa’ya gelen sinema bölümünün değerli üretimci, direktör, senarist ve oyuncuları ile Türk sinemasının önde gelen isimleri buluştu.

“Festival sayesinde birbirimizi daha yakından tanıyoruz”

Bora Talat Oyacı’nın sunuculuğunu üstlendiği gecede hem şenlikte yarışacak sinemalar hem de heyet heyeti tanıtıldı. Açılışta iştirakçilere hitaben kısa bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, şunları söyledi:

“Kültür deyince somut ve soyut olarak çok geniş bir alan var. Bunları genç kuşaklar için aktarmaya, komşularımız için bölüşmeye ve tüm dünyaya duyurmaya gereksinimimiz var. Bunu çok değişik yollarla yapıyoruz. Fakat yedinci sanat dediğimiz sinema en tesirli ve değerli mecra olarak karşımızda duruyor. TÜRKSOY’un faal bir halde bu coğrafyada hizmet ettiği bir süreçte, Korkut Cet Türk Dünyası Sinema Şenliği, ismi sinema şenliği de olsa aslında Türk kardeş ülkelerle kurduğumuz güçlü, kültürel bağın ismi aslında. Dede Korkut abidevi bir şahsiyet. Onun ismine atfettiğimiz şenlik sayesinde de aslında birbirimizi daha yakından tanıyoruz. Tam 157 sinemacı ve 34 gazeteci Türk dünyasından buraya geldi. Yaklaşık 200 kişi. Bir 200 kişi de sinema tepesi ve ödül gecesi için Türkiye’den katılacak. Türk dünyasının kültürünü dünyaya ve birbirine anlatan ve aktaran 400 bireyle ülkelerin birbirine yakınlaşmasına hizmet ediyoruz.”

“Mirasımızı koruyor ve geleceğe taşıyoruz”

Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş da konuşmasında, “Ecdadımız bize süper bir miras bıraktı, bize düşen bu mirası korumak ve geleceğe taşımak. İnanıyorum ki kadim kent Bursa’da icra edilen Korkut Cet Sinema Şenliği de bu gelişim sürecine katkı sunacaktır” diye konuştu. Şenlik Direktörü İhsan Kabil ise “filmlerin ortak kültürel bedelleri ve geniş coğrafyanın insani kıymetlerini bir ortaya getiren adeta görsel ansiklopedi kıymetinde olacağını” tabir etti.

Konuşmaların akabinde, açılışa katılanlar Kırgız direktör Sadyk Sher-Niyaz’ın imzasını taşıyan “Kurmancan Datka-Dağların Kraliçesi” sinemasını izledi. Kırgızların, Çarlık Rusya’sına karşı verdikleri bağımsızlık uğraşına öncülük eden efsanevi önder Kurmancan Datka’nın öyküsünü mevzu edinen sinema, 2015 yılında Kırgızistan tarafından Oscar’a aday gösterilmişti.

Hangi sinemalar yarışıyor?

Festival kapsamında kurmaca sinema cinsinde 10, belgesel sinema tipinde ise 14 sinema yarışıyor. Kurmaca sinemalarda Türkiye’den Semih Kaplanoğlu’nun ‘Bağlılık Hasan’ sineması, belgesel kısmında ise İsmet Arasan’ın yönettiği “Balkanların Türkçe Hafızası” sinemaları yarışıyor. Şenliğin kurmaca sinema müsabaka kategorisinde, Azerbaycan’dan direktörlüğünü Vagif Mustafayev’in yaptığı “Hayat Galiba Güzeldir”, Kazakistan’dan Begars Elubayev’in yönettiği “Issız Yurt”, Kırgız Cumhuriyeti’nden Taalaibek Kulmendeev’in yönettiği “Satılık Ev”, Özbekistan’dan Dilmurad Masaidov’un yönettiği “Kadının Kısmeti”, Türkmenistan’dan Arslan Eyeberdiyev’in yönettiği “İsterin”, İran’dan Behman ve Behram Ark kardeşlerin yönettikleri “Post”, Tataristan’dan Yulia Zaharova’nın yönettiği “Tarlan”, Hakasya’dan Yury Kuroçka’nın yönettiği “Elsa’nın Beyaz Yolu” ve Tuva’dan Roland Oorzhak’ın yönettiği “Çelik Rüzgârlar” sinemaları yer alıyor. Şenliğin belgesel sinema yarışı kısmında ise İran’dan “Tebriz’in İşgalinden Hatıralar”, Azerbaycan’dan “Dalan”, Türkmenistan’dan “Dutarın Avazı”, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden “Göçün Öyküsü Arpalık”, Ukrayna’dan “Tercüman”, Gagavuz Yeri’nden “Beşalma”, Kazakistan’dan “Avrasya’nın Hükümranları”, Tataristan’dan “Tatarlar Yolda”, Saha Cumhuriyeti’nden “Gelecek Bizimdir”, Dağıstan’dan “Suliyeta”, Çuvaşistan’dan “Eski Volga’nın Sırrı”, Özbekistan’dan “İnsan Karanlığın Arkasındaki Işık” ve Kırgızistan’dan “Kırgız’ın Yiğit Kızları” sinemaları yarışıyor.

Festival sinemaları Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi, Tayyare Kültür Merkezi, Zafer Plaza Cinetech Sinemaları ve Prof. Dr. M. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde fiyatsız olarak seyirciyle buluşuyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.